Upravit stránku

Blog

obrazek-k-clanku

Co dělat, když mi emitent nabídne vyšší úrok dluhopisů?

Určitě už vám někdy při odhlašování z hotelu, kde jste byli ubytovaní přes booking.com, na recepci nabídli slevu na příští pobyt, pokud si jej zarezervujete napřímo. Zaplatíte sice méně, ale hotel za vás získá pořád víc, než by získal po odečtení provize bookingu, který tímto vyřadí ze hry.
obrazek-k-clanku

Co letí nahoru, musí spadnout dolů. Bitcoin není výjimkou

„Koupit bitcoin“ se v listopadu stalo na Google vyhledávanější frází než „koupit zlato“. Jeho popularita rostla úměrně s cenou, která v prosinci vyšplhala téměř na 20 tisíc dolarů, ale během ledna zase klesla o polovinu, na „pouhých 10 tisíc. Přitom v roce 2013 stál jeden bitcoin 150 dolarů.

Zanedbání odborné administrativy emise dluhopisů se nevyplácí

Chystá-li se vaše firma k emisi dluhopisů, je dobré svěřit veškerou administrativu s ní spojenou zkušeným odborníkům. Pokuty ČNB za nedodržení či porušení zákonných podmínek totiž mohou být několikamilionové. V tomto článku naleznete veškeré případy posledních let, kdy si emitent nedal pozor na formality a draze za to zaplatil.

Islámské dluhopisy aneb Jak je islám ohebný, když jde o peníze

V souvislosti s tím, že norská banka Storebrand testuje islámské hypotéky a Katar emitoval islámské dluhopisy, což ostatně umí i americká banka Goldman Sachs, se nabízí otázka, jak moc je vlastně islám ohebný, a zda jsou tolik medializované šátky nejen českých studentek produktem striktního náboženství, či pouhým symbolem, jehož odložení by i Alláh za správného vysvětlení dokázal pochopit.

Záporný úrok státních dluhopisů, proč je někdo kupuje?

Ministr financí Andrej Babiš se ve středu 5. října 2016 na twitteru pochlubil prodejem státních dluhopisů za více než sedm miliard korun s rekordně nejnižším výnosem v historii – zápornými 0,416 %. „Investoři nám věří,“ uvedl optimisticky svůj tweet. Čemu ale investoři tolik věří, že se jim vyplatí půjčit své peníze se záporným úrokem?

Krach ruské ERB bank

Osud ERB bank ukázal, jak křehké je obecně přijímané pravidlo, že banky nekrachují a peníze na jejich běžných účtech se pomocí úroků sice moc nenavyšují, „ale alespoň odtud nezmizí“. Absolutní garance na finančním trhu zkrátka neexistuje.

Investice do dluhopisů ČR

Investice do korporátních dluhopisů nese o trochu větší riziko než investice do státních dluhopisů. Korporátní dluhopisy ale ve většině případů mají vyšší výnos.Určitě jste si při návštěvě portálu Dluhopisy.cz položili otázku, proč investovat do korporátních dluhopisů. Víte ale, proč neinvestovat do státních dluhopisů?

Dluhopisy emitované v jüanech

Nastává záplava čínských investorů napříč střední a východní Evropou? Bude možno v Evropě investovat v čínské měně? Situace kdy se vedle standardně emitovaných dluhopisů v eurech budou emitovat i v jüanech.

Budeme platit bankám za uložené peníze?

Ve světě se již najdou země, ve kterých musejí komerční banky platit svým národním bankám za ukládní peněz. A nejedná se už jen o země svou polohou České republice vzdálené. Je tedy možné, aby byla zavedena záporná úroková sazba i na drobné vklady běžných střadatelů v bance?

Má emitent dluhopisů právo na snížení úroků?

V posledních dnech se objevilo několik až „bulvárních“ titulků na téma žádosti emitenta dluhopisů CPI o snížení úroků, kterou předložil majitelům svých dluhopisů. Zkusíme se podívat, kdy má emitent na takový krok nárok a zda-li je takový krok vůči majitelům dluhopisů fér.

Kam investují podílové fondy?

Na trhu je velmi mnoho různých podílových fondů. I přes velmi rozdílné názvy mají mnoho společného. V dnešním příspěvku se vám velmi zjednodušeně pokusíme přiblížit jak takové fondy fungují a kam investují. Posuďte následně sami, jestli si takový vlastní "domácí dluhopisový fond", nezvládnete pomocí nástrojů a přehledů na portále Dluhopisy.cz vytvořit sami.

Porovnání akcií a korporátních dluhopisů

Vydělané a naspořené peníze je škoda nechat jen tak zahálet v bance na běžném účtu, kde v průběhu času ztrácejí na hodnotě. Otázkou však zůstává, zda-li je lepší riskovat a díky snaze o zvýšení výnosu o peníze přijít, a nebo zvolit některý z konzervativnějších nástrojů s pevně stanoveným výnosem.