Upravit stránku

Dluhopisy emitované v jüanech

Nastává záplava čínských investorů napříč střední a východní Evropou? Bude možno v Evropě investovat v čínské měně? Situace kdy se vedle standardně emitovaných dluhopisů v eurech budou emitovat i v jüanech.

Po nedávné návštěvě čínského prezidenta nejen v České republice se v poslední době začaly předhánět evropské státy v nadbíhání čínským investorům. Máme tím na mysli předhánění se v tom, kdo dříve a v jakém objemu emituje dluhopisy denominované v čínské měně, tedy v jüanech. Mimochodem jüan není přesný název, neboť oficiální název čínské měny je renminbi (žen-min-pi). Maďarsko chce být na výsluní, a proto jako první ze střední Evropy spěchá s emisí dluhopisů denominovaných v jüanech. Vláda se snaží vzbudit větší zájem o Maďarsko mezi asijskými investory. Mimochodem již v minulém roce oznámilo ministerstvo hospodářství:  „Maďarsko se stane prvním státem ve střední a východní Evropě, který vydá dluhopisy v čínských jüanech.“ Zatím to vypadá, že k tomu má úspěšně nakročeno.

 

Jak si stojí ostatní středoevropské státy? Polsko o možné emisi dluhopisů v jüanech již také jednalo s čínskými bankami. Avšak finální rozhodnutí o emisi dluhopisů by mělo padnout na dubnovém setkání s čínskými regulátory. Česká republika? Úrokové sazby dluhopisů emitovaných Českou republikou jsou nižší než v okolních státech - kolem nuly, někdy se dokonce pohybují i v záporných hodnotách. Po nedávné návštěvě čínského prezidenta se situace může rychle změnit. Proto budeme bedlivě sledovat a informovat vás.

Nenechávejte své peníze ležet ladem v bance

Stačí využít pouze část úspor na investice a spoření mimo bankovní produkty a svůj majetek zhodnotíte mnohem více.