Upravit stránku

Kam investují podílové fondy?

Na trhu je velmi mnoho různých podílových fondů. I přes velmi rozdílné názvy mají mnoho společného. V dnešním příspěvku se vám velmi zjednodušeně pokusíme přiblížit jak takové fondy fungují a kam investují. Posuďte následně sami, jestli si takový vlastní "domácí dluhopisový fond", nezvládnete pomocí nástrojů a přehledů na portále Dluhopisy.cz vytvořit sami.

Vývoj portfolia podílových fondů

V českých i zahraničních podílových fondech mají čeští investoři uloženo celkem 367 miliard korun. Z dat, které zveřejnila Asociace pro kapitálový trh České republiky (AKAT ČR) k 30.9.2015 vyplývá, že hodnota majetku v podílových fondech v průběhu 3.Q roku 2015 poklesla o 0,05%, což je pokles o 190 milionů korun. Klesající tendenci využily ve svůj nárůst především konzervativní portfolia nemovitostních fondů, dluhopisových fondů a smíšených fondů. Podíl prvních dvou jmenovaných fondů dokonce dosahuje objemu 2/3 z celého objemu investovaných prostředků.

Rozdělení investic dle typů fondů

Typ Fondumajetek ve fondech
Smíšené fondy130.883.000.000 Kč
Dluhopisové fondy114.526.000.000 Kč
Akciové fondy65.261.000.000 Kč
Nemovitostní fondy8.101.000.000 Kč
Fondy peněžního trhu3.707.000.000 Kč
Ostatní fondy44.736.000.000 Kč

 

graf-rozlozeni-portfolia-fondu

Většina investorů, využívajících formy kolektivního investování prostřednictvím podílových fondů, hledá především rozložení rizika a garanci, nebo alespoň stabilitu výnosů. Z tohoto pohledu není dominance Smíšených a Dluhopisových fondů nijak překvapivá.

Zajímavostí je malá obliba Nemovitostních fondů, které mají zanedbatelný podíl v portfoliu podílových fondů a také vysoký rozdíl mezi prvními dvěma zmíněnými fondy a třetími Akciovými fondy, jejichž hodnota majetku dosahuje pouze zhruba 57% hodnoty druhých Dluhopisových fondů.

Vytvořte si vlastní dluhopisový fond

Máte-li čas na studování emitentů a jejich podnikatelských záměrů a také odvahu učinit rozhodnutí o nákupu konkrétních korporátních dluhopisů, poskládejte si vlastní dluhopisové portfolio.

Ušetřete na poplatcích, které vybírají podílové fondy a zvyšte si díky tomu výnosy svých investic. Díky službám a informačnímu servisu portálu Dluhopisy.cz můžete nakupovat korporátní dluhopisy od různých společností, vytvářet si tak "vlastní fond" a tím si diverzifikovat riziko své investice.

Výhody portálu Dluhopisy.cz

  • Neplatíte žádné poplatky za nákup dluhopisů
    nakupujete přímo od emitentů, kteří na portále prezentují své emise.
  • Neplatíte žádné správcovské poplatky
    výběru a nákupu dluhopisů věnujete svůj čas a zakoupené dluhopisy máte u sebe doma.
  • Je jen na vás, jaké dluhopisy budete mít v portfoliu
    na portále Dluhopisy.cz máte dostatek informací o emisích i emitentech.