Upravit stránku

Články a informace ze světa dluhopisů

obrazek-k-clanku

K čemu je ručitelské prohlášení a jak ho uplatnit?

Ručitelské prohlášení je jednou z nejběžnějších a mezi investory nejoblíbenějších forem dodatečného zajištění dluhopisů. Jeho podpisem se totiž ručitel jednoduše zavazuje k tomu, že pokud emitent z nějakého důvodu nezvládne včas splatit své závazky (ať už jistinu nebo úroky dluhopisů), splatí je za něj.
obrazek-k-clanku

Za vybydlené centrum ani růst cen bytů nemůže jen Airbnb, říká Pavel Prachař

V centru Prahy už se svou manželkou krátkodobě pronajímá pět bytů, ale chce jich mít dvojnásobek. Pavel Prachař se v rozhovoru pro Dluhopisy.cz rozpovídal o tom, jak takový byznys vlastně funguje a že rozjet se dá i bez kapitálu, nebo o problémech, které za Airbnb vidí politici a veřejnost. „Kdyby se všechny byty, které jsou nyní pronajímány přes Airbnb, vrhly na trh dlouhodobých nájmů, podle mě by se nic zásadního nestalo“, říká.
obrazek-k-clanku

5 důležitých důvodů, proč byste vždy měli číst emisní podmínky

Dokumenty, jež ve svém názvu nesou slovo „podmínky“, zásadně nečteme. Jsou psané složitým právnickým jazykem, z kterého nás akorát bolí hlava, mívají několik (desítek) nekonečných stran a internet je plný daleko zábavnějších věcí, než je nudná četba. Tak proč bychom měli ztrácet náš drahocenný čas čtením emisních podmínek?
obrazek-k-clanku

Po Dubaji se chystá do USA. Musíme myslet globálně, říká zakladatel Tepfactoru

Chtěl zkusit, co viděl v televizní soutěži, ale nikde to nenašel, tak si to postavil sám. Dnes k němu chodí 30 tisíc lidí ročně a jeho sen se změnil v zaměstnání. „Dneska už Tepfactor zvládneme postavit do půl roku kdekoli na světě,“ říká Tomáš Chroust, zakladatel dobrodružného herního konceptu, který už se díky dluhopisům rozšiřuje do Dubaje, Polska a dalších zemí. Expanze za pomoci dluhopisů je pro něj jednou z možností, jak růst urychlit. Z jeho 24milionové emise zbývají poslední 3 miliony.
obrazek-k-clanku

Brouci na talíři v Národní technické knihovně, co budeme jíst?

V úterý 19. června se v Národní technické knihovně konala pod záštitou Ministerstva zemědělství Mezinárodní konference o nových potravinách. Ústředním tématem bylo pronikání hmyzu do našeho jídelníčku a výhody i nevýhody jeho chovu a konzumace, o nichž zde povyprávěly osoby nejpovolanější. Na následném rautu nechyběli cvrčci, sarančata ani křupavé larvy potemníků, připravené společností Brouk na talíři.
obrazek-k-clanku

Sanatorium Sammati budou využívat hlavně Němci, otevře se po Vánocích

Dvanáct let podnikal v Itálii, kde dělal průmyslové elektrorozvody, než se kvůli manželce přestěhoval do Česka. Dnes má v Praze firmu na instalaci rozvodů elektřiny a vzduchotechniky, obchod s elektronikou a se dvěma společníky ještě firmu na hotelový management. S pomocí dluhopisů chce Marco Caccialanza financovat instalaci rozvodů ve vznikajícím sanatoriu Sammati, na jehož stavbu zároveň dohlíží a které bude po dokončení provozovat.

V obchodě s brýlemi viděl rezervy, tak založil vlastní optiku

Svou první optiku otevřel v roce 2013 v Opavě, kde viděl největší potenciál ve vylepšení zákaznického servisu. „Ze Zlína jsem byl zvyklý na příjemný a usměvavý personál, ale Opava, jakkoli je to krásné město, mi v tomto ohledu přišla dost chladná,“ říká zakladatel maloobchodní sítě OPTI Josef Štefka. Po Opavě otevřel další prodejny v Ostravě a ve Zlíně a nyní se s pomocí dluhopisů chystá překročit hranice Moravy a svou vlídnou obsluhou zaplavit celou republiku.

Andrejův tarif aneb co dělají KRC partners?

Ne každému je asi jasné, co si má představit pod pojmem „optimalizování nákupních procesů firem“, a proto jsme se rozhodli přijít s tímto článkem, ve kterém se pokusíme přiblížit aktivity společnosti KRC partners na konkrétních příkladech. Zřejmě každý už slyšel o levných hlasových a datových tarifech zaměstnanců Ministerstva financí, kteří za používání svého mobilu zaplatí T-mobilu desetkrát méně než obyčejní smrtelníci. Jak se to stane?

Agent pro zajištění jako další z kroků vstříc všem investorům

Ke zvýšení bezpečnosti a zatraktivnění emise dluhopisů využívají emitenti nejrůznější druhy a podoby zajištění od směnky až po zástavu nemovitosti. Za závazky emitenta může také ručit třetí strana v podobě další firmy nebo takzvaný Agent pro zajištění. A právě toho si představíme v dnešním článku. Co tedy je agent pro zajištění?

Intervence končí, boj o dluhopisy začíná

Je to tady. Intervencím České národní banky odzvonil zvonec a koruna může po dlouhých třech a půl letech vůči euru posílit. Nejstřízlivější odhady vypočítávají, že to v prvních měsících bude pro běžného občana posílení spíše nepostřehnutelné, ale na vánočních dárcích z Drážďan už by mohl s kurzem 26 korun za euro ušetřit třeba pětistovku.
agrokontrakt zelene dluhopisy

Investice do budoucnosti s AGCT

Agrokontrakt s.r.o. nabízí investorům garantované pětiprocentní zhodnocení financí pomocí dluhopisů. Ekologickým účelem emise je zajištění nákupu vybavení pro výrobu zařízení na získávání energie z obnovitelných zdrojů, které by v budoucnu mohlo ve všech domácnostech nahradit kotle na tuhá paliva. Investice je kryta nemovitým majetkem společnosti.

Babiš a kdo? UniCredit, Raiffeisen, Dráhy a Leo také vydaly korunové dluhopisy

V roce 2011 bylo v Centrálním depozitáři cenných papíru zaregistrováno šest emisí korunových dluhopisů. Daně se platily za každý jednotlivý dluhopis a zaokrouhlovaly se směrem dolů, čili na nulu, ale nikdo si prý nebyl jistý, jak by na to v praxi nahlížel finanční úřad. Když se však k využití mezery v zákoně uchýlila největší autorita pod vedením Miroslava Kalouska, dala všem zelenou a v následujícím roce vzrostl počet registrovaných emisí korunových dluhopisů téměř o 9 000 % na 525.

Dluhopisy jsou rychlejší a pohodlnější než úvěr, říká jednatel firmy

První prosincový den roku 2016 emitovala společnost Činžovní domy Praha s.r.o. dluhopisy v objemu 5 milionů korun a už před Vánoci měla celou částku na účtu. Dluhopisy ve jmenovité hodnotě 50 tisíc korun s úrokem 8 % si na portálu Dluhopisy.cz rozebralo 32 investorů během 20 dnů. Díky té rychlosti se společnosti naskytla další obchodní příležitost, kterou by při financování úvěrem využila jen těžko. Proč se rozhodla pro dluhopisy, a jak se jí je podařilo prodat tak rychle, vypráví její jednatel Roman Koch.

Green bonds: Co jsou to zelené dluhopisy?

V posledních desetiletích téměř vymizela z nejlidnatějších světových měst zelená barva a stala se natolik výjimečnou, že jsme si vše zelené navykli chránit, pokud jde o zelené lesy a louky, nebo se o to více starat, pokud jde o zelené vody. Volání po zelené barvě se přizpůsobil i finanční trh a v roce 2007 vznikly první zelené dluhopisy (Green bonds). O co vlastně jde?