Upravit stránku

Porovnání akcií a korporátních dluhopisů

Vydělané a naspořené peníze je škoda nechat jen tak zahálet v bance na běžném účtu, kde v průběhu času ztrácejí na hodnotě. Otázkou však zůstává, zda-li je lepší riskovat a díky snaze o zvýšení výnosu o peníze přijít, a nebo zvolit některý z konzervativnějších nástrojů s pevně stanoveným výnosem.

Základním smyslem investování je zhodnocení investorova majetku. Nejčastějším porovnávanými parametry jsou poplatky a garance vrácení investované částky.

Akcie nahorů a dolů

Jistě jste se setkali s lidmi, kteří prodělali na akciovém trhu. Nezaleží na tom, zda to bylo na české nebo zahraniční burze. Je potřeba si uvědomit, že investování do akcií je spekulace. Cena akcie se může pohybovat nahorů a dolů, což pro investora znamená mít chvíli zisk a chvíli ztrátu. Je potřeba si také uvědomit, že historický vývoj akcie není zárukou budoucích výnosů. Pokud tedy cena akcie rostla posledních několik let vzhůru, neznamená to, že poroste i v budoucnu.

Výdělek jednoho je vykoupen ztrátou jiného

Na akciové burze se setkávají spekulanti, kteří chtějí nakoupit, a spekulanti, kteří chtějí prodat. Každý chce (pokud investuje na růst akcie) za levno nakoupit a za draho prodat. Kdyby to takto fungovalo, byli bychom všichni milionáři. Ono to tak ale nefunguje. Realita je taková, že výdělek jednoho je vykoupen ztrátou druhého a to je potřeba míti na paměti. Vždy, když proděláte, tak na druhé straně někdo vydělal. Akcie vám negarantují výnosy ani návratnost vámi vložených prostředků.

Garance u dluhopisů

Dluhopisy, jak ostatně říká zákon č. 190/2004 o dluhopisech, garantují návratnost vložené investice a pokud je uveden pevný úrok, tak i pevný výnos. U dluhopisů není zisk jednoho vykoupen ztrátou jiného. Nákupem dluhopisu půjčujte finanční prostředky společnosti, která garantuje návratnost investice a jako odměnu navíc úrok. Tento úrok může být výplacen i několikrát ročně, záleží na emisních podmínkách. Jednoduše si tak můžete spočítat, kolik vám investice vynese. Další nespornou výhodou je, že nákup dluhopisů je bez poplatků, protože nenakupujete dluhopisy přes žádného zprostředkovatele (například banka, finanční poradce apod.), ale přímo od emitenta. Stejně tak neexistuje poplatek za vedení účtu, jelikož dluhopisy máte doma na zdi.

Akcie

  • historický vývoj akcie není zárukou vývoje budoucího
  • výnos jednoho investora je vykompenzován ztrátou jiného
  • akcie negarantují návratnost investované částky
  • poplatky za nákup a prodej, často i za vedení účtu

Dluhopisy

  • garance vrácení investované částky
  • většinou pevný úrok
  • možnost předčasného splacení
  • žádné poplatky