Upravit stránku

Dluhopisy Republiky: Vše, co potřebujete vědět o státních dluhopisech pro občany

obrazek-k-clanku
V pondělí 3. prosince začne Ministerstvo financí po čtyřech letech znovu prodávat státní spořicí dluhopisy určené pro občany, s kterými přišel v roce 2011 tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek. Co o nich potřebujete vědět a kde můžete Dluhopisy Republiky koupit?
Dluhopisy budou vydávány k výročí 100 let od založení Československa, ponesou název Dluhopisy Republiky a nakoupit je budou moci pouze fyzické osoby, a to už od 1 000 korun. Výnos jim ale nebude pravidelně vyplácen, místo toho bude automaticky jednou ročně reinvestován do stejné emise dluhopisů a vyplacen až ke konečnému datu splatnosti dluhopisu.

Výnosy nepokryjí ani inflaci

„Výhodou je prakticky bezkonkurenční bezpečnost takové investice. Nevýhodou stále poměrně nízké úročení. Úročení sotva pokryje inflaci, pokud ta se bude v příštích letech pohybovat kolem své dvouprocentní úrovně, tedy kolem inflačního cíle České národní banky,“ řekl Novinkám hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda, podle kterého jde spíše o uložení peněz tak, aby neztrácely svoji kupní sílu tak rychle jako při uložení v bance.

I s tak nízkým výnosem jsou však státní dluhopisy ideálním nástrojem pro konzervativní investory, protože riziko nesplacení je zde naprosto minimální. „Aby však lidé tedy vůbec něco málo vydělali, je třeba dluhopisy držet celých šest let. V případě, že nakoupí za deset tisíc korun, získají po šesti letech zhruba tisícovku navíc. Jenže je nutné počítat ještě se zdaněním úroků ve výši 15 %. A svou roli bude hrát inflace a růst spotřebitelských cen. V reálu nemusí majitel dluhopisu, tedy investor, vydělat vůbec nic,“ píše Aktuálně.cz

Výjimkou je jen proti-inflační dluhopis, jehož výnos kopíruje vývoj inflace a je navýšen o marži 0,50 %. V případě, že inflace bude činit 3 %, výnos proti-inflačního dluhopisu bude pak 3,5 %. Zároveň zde existuje minimální garance výnosu ve výši 0,5 %, která říká, že i v případě záporné inflace (deflace) tento dluhopis vynese investorům půl procenta.

Jak se Dluhopisy Republiky daní?

Na státní dluhopisy se stejně jako na korporátní vztahuje 15% srážková daň. Tu odvádí sám emitent (v tomto případě stát) a investorům už na účty zasílá "čisté peníze". Investoři se tak nemusejí vůbec o nic starat.

Porovnání s korporátními dluhopisy

Podle ekonoma Martina Mašáta nejsou státní dluhopisy „žádné velké terno“. „Samotný výnos nezaručuje potenciálním investorům reálné zhodnocení peněz, protože Česká národní banka prognózuje inflaci pro nejbližší dva roky nad svým cílem, a tedy nad 2 procenty. Investiční horizont 6 let také není zrovna krátký a pro toto období lze uvažovat i o výnosnějších investicích,“ řekl Mašát pro Aktuálně.

„O tom, že na trhu najdete výnosnější investice, není pochyb. Možná bych to ani nenazval investicí, ale „uchováním hodnoty financí“. Stále je to několikanásobně více než na běžném účtu. Pro státní dluhopisy navíc hraje naprosto minimální riziko, na které nějaká část konzervativních investorů jistě uslyší. Za větší minus považuji šestiletou splatnost, která je pro většinu investorů moc dlouhá,“ říká spoluzakladatel nezávislého portálu Dluhopisy.cz Jiří Mesároš.

 Státní dluhopisyKorporátní dluhopisy
Průměrný roční výnos2,185 %6–9 %
Rizikonízkévysoké
Délka splatnosti6 let2–4 roky
Výplata výnosůjedenkrát při splacení jistinypravidelně (měsíčně, kvartálně, pololetně či ročně)
Záměr emisedluhová služba státurozvoj podnikání
Minimální investice1 000 Kč5 000 Kč
Maximální investice1 000 000 Kčneomezena
Kdo může nakupovatfyzické osobyfyzické i právnické osoby

Jak nakoupit státní dluhopisy?

A nejdůležitější informace na závěr. Kde můžete Dluhopisy Republiky nakoupit? Od pondělka 3. 12. 2018 osobně na 25 vybraných pobočkách ČSOB, která byla podle ministryně Schillerové jako jediná ochotna provádět tuto službu zdarma. Od 1. listopadu 2019 ale k ČSOB přibyla také Česká spořitelna a počet "odběrných" míst Dluhopisů Republiky se rozrostl na celkových 132.

Na všech těchto pobočkách můžete během nynějšího upisovacího období, které končí 20. prosince 2019, nakoupit všechny tři typy dluhopisů (reinvestiční, proti-inflační a fixní státní dluhopis), které jsou aktuálně nabízeny. Zároveň zde můžete získat i dárkový certifikát Dluhopisu Republiky a podat žádost o zřízení elektronického přístupu ke správě majetkového účtu, přes který lze zadávat požadavky na úpis všech nabízených emisí Dluhopisu Republiky a využívat další navazující služby.

"O Dluhopis Republiky je mezi občany velký zájem. A jsem moc ráda, že si je budou moci osobně pořídit i na pobočkách České spořitelny. Díky tomu stoupne počet distribučních míst na více než pětinásobek oproti tomu, kolik jich bylo na samém začátku prodeje," uvedla Schillerová.

Prodej dluhopisů probíhá vedle toho také nepřetržitě přes internetovou aplikaci Ministerstva financí. Je však potřeba zřídit si elektronický přístup k majetkovému účtu (v ČSOB vám ho při nákupu zřídí automaticky).

Pokud jste již v minulosti nějaké státní dluhopisy vlastnili a majetkový účet díky tomu měli zřízený, je možné ho používat i pro novou emisi. Nemusíte si zakládat nový.

K zaknihovaným dluhopisům si také můžete vyžádat pamětní list či dárkový certifikát, který Schillerová doporučila jako tip na netradiční vánoční dárek.