Upravit stránku

Investice do dluhopisů ČR

Určitě jste při návštěvě portálu Dluhopisy.cz řešili otázku, proč investovat do korporátních dluhopisů. Proč neinvestovat do státních dluhopisů?

Investice do korporátních dluhopisů ČR?

Investice do korporátních dluhopisů nese o trochu větší riziko, než investice do státních dluhopisů. Korporátní dluhopisy ale ve většině případů mají vyšší výnos. Státní dluhopisy se v některých zemí pohybují dokonce v záporných hodnotách (více o záporných sazbách). Investici do dluhopisů konkrétní společnosti si můžete lépe prověřit. Společnosti často prezentují zájemcům o investice auditované hospodářské výsledky, nebo ocenění svého majetku. Často se jedná veřejně známou společnost. Měli byste se vyhnout investici do dluhopisů od společností, které mají sídlo na virtuálních adresách. Na těchto adresách pak najdete sídla tisíce firem.

Otázkou zůstává, zda investice do státní dluhopisů může být více jistější než investice do korporátních dluhopisů. Ve světě se najdou země, které státní dluhopisy nesplácí. Nedávno jsme informovali o návratu Argentiny na kapitálové trhy. Argentina byla po státním bankrotu v roce 2001 více jak 15 let mimo dluhopisové trhy. Určitě si vzpomenete na nedávné problémy Islandu, Irska a nejvíce medializovaného Řecka. Investice do řeckých státních dluhopisů je mnohonásobně více rizikovější, než investice do českých korporátních dluhopisů. Důležité z našeho pohledu je, přečíst si informace o emitentovi. Zda se jedná například o českou společnost a ne o společnost sídlící v daňových rájích. Která soukromá společnost dokáže za 25 let svého podnikání 3 krát zbankrotovat a vesele dál emitovat dluhopisy, jako by se nic nedělo? My známe pouze stát, který to dokázal - Argentina. Česká republika aktuálně neemituje dluhopisy pro drobné investory, protože dluhopisy se záporným úrokem si těžko někdo koupí. Je tedy otázkou času, kdy se tyto záporné úroky promítnou na vklady v bankách.