Upravit stránku

Investice do dluhopisů ČR

Investice do korporátních dluhopisů nese o trochu větší riziko než investice do státních dluhopisů. Korporátní dluhopisy ale ve většině případů mají vyšší výnos.Určitě jste si při návštěvě portálu Dluhopisy.cz položili otázku, proč investovat do korporátních dluhopisů. Víte ale, proč neinvestovat do státních dluhopisů?

Investice do korporátních dluhopisů ČR?

Státní dluhopisy se v některých zemích (včetně Česka v letech 2016 a 2017) pohybují dokonce v záporných hodnotách (více o záporných sazbách). Investici do dluhopisů konkrétní společnosti si můžete lépe prověřit. Firmy často prezentují zájemcům o investice auditované hospodářské výsledky nebo ocenění svého majetku. Často se jedná o veřejně známou společnost. Rozhodně byste se však měli vyhnout investici do dluhopisů společnosti se sídlem na virtuální adrese, kde sídlí tisíce dalších firem.

Otázkou zůstává, zda může být investice do státních dluhopisů jistější než investice do korporátních dluhopisů. Ve světě najdeme země, které státní dluhopisy nesplácí.

Například nedávno jsme informovali o návratu Argentiny na kapitálové trhy. Argentina byla po státním bankrotu v roce 2001 více než 15 let mimo dluhopisové trhy a za posledních dvě stě let zbankrotovala už osmkrát. Určitě si vzpomenete také na nedávné problémy Islandu, Irska a nejvíce medializovaného Řecka. Třeba investice do řeckých státních dluhopisů je mnohonásobně rizikovější než investice do českých korporátních dluhopisů.

Z našeho pohledu je důležité přečíst si informace o emitentovi. Například zda se jedná o českou společnost, a nikoliv o společnost sídlící v daňových rájích. Která soukromá společnost dokáže za 25 let svého podnikání třikrát zbankrotovat a vesele dál emitovat dluhopisy, jako by se nic nedělo? My známe pouze takový stát.

Česká republika aktuálně neemituje dluhopisy pro drobné investory, protože dluhopisy se záporným úrokem si běžný občan těžko koupí. Je otázkou času, kdy se záporné úroky promítnou na vkladech v bankách.