Upravit stránku

Burzy padají, vyplatí se investovat do dluhopisů?

Čínská ekonomika v posledních dnech vyvolává velmi vysoké propady na svých akciových trzích, ale nezůstává jen u nich, směrem dolů míří i evropské burzy a hodnoty komodit.

Čínská burza v prvních dnech roku 2016

Hned v prvních dnech roku 2016 zažívá čínská burza historické okamžiky. Dnes, 7.1.2016, nabídla investorům dokonce nejkratší obchodování v její pětadvacetileté historii, které trvalo 14 minut. Čínská burza tak uvedla do praxe nové pravidlo, které jí od letošního roku umožňuje ukončit obchodování v případě poklesu přesahujícího 7 %. Během prvních čtyřech obchodních dní burzy roku 2016, bylo toto pravidlo aplikováno již dvakrát. Celkem tak čínská burza odepsala za takto krátké období téměř 14 %.

Výkyvy na čínské burze? Nic nového pod sluncem

Bohužel, nejde u čínské burzy o neobvyklý jev. V průběhu loňského léta, konkrétně od června do srpna 2015, odepsala čínská burza bezmála 45 %.

Jak reagují evropské burzy?

Nezůstávají bez odezvy. I když se vesměs nejedná o tak divoké "výprodeje", reagují obdobně a přicházejí znatelné propady, přesahující 3 %. Pozadu však nezůstávají ani komodity. Například propad ceny ropy lze bez pochyby označit za citelný. Konkrétně ropa Brent se propadla již o téměř 6 %, na aktuální cenu 32 dolarů za barel.

Jak mohou pomoci korporátní dluhopisy?

Jistě znáte investorskou poučku, která říká, že když trhy padají, je pravý čas nakupovat a naopak. A pokud už náhodou vlastníte titul, který zaznamenal vysoký propad, tak se neprodává, ale čeká se na jeho navrácení na původní hodnotu. Skutečná ztráta totiž investorovi vznikne až v okamžiku uskutečnění prodeje. Nebudeme tato pravidla vyvracet, spíše bychom rádi rozšířili váš investorský obzor.

Nejbohatší investoři zbytečně neriskují

Při pohledu na portfolia úspěšných a bohatých investorů, je patrná vyvážená kombinace více různých aktiv. Mezi nimi pak překvapivě převažují aktiva s pevným výnosem, které i v nepříznivých dobách dokáží udržet hodnotu majetku. Například podle studie společnosti Capgemini se dlouhodobě podíl dluhopisů v portfoliu úspěšných investorů pohybuje okolo hranice 20 %.

Korporátní dluhopisy s předem určenou a pevnou výší výnosu jsou tedy vhodnou alternativou na doplnění portfolia k akciím a komoditám. K porovnání výnosů a výběru správného dluhopisu pomůže dluhopisová kalkulačka.