Upravit stránku

Co letí nahoru, musí spadnout dolů. Bitcoin není výjimkou

obrazek-k-clanku
„Koupit bitcoin“ se v listopadu stalo na Google vyhledávanější frází než „koupit zlato“. Jeho popularita rostla úměrně s cenou, která v prosinci vyšplhala téměř na 20 tisíc dolarů, ale během ledna zase klesla o polovinu, na „pouhých 10 tisíc. Přitom v roce 2013 stál jeden bitcoin 150 dolarů.

Kryptoměny obecně zažívají nevídaný boom, jehož vedlejším efektem je naprostá mánie investorů. Ta se projevuje mimo jiné nedostatkem výkonných grafických karet, které jsou vedle velkého množství elektřiny k těžbě nutné, či naprosto bizarními situacemi na kapitálových trzích.

Dot-com bublina 2.0

Třeba, když se americká společnost Tulip BioMed přejmenovala na Bitcoin services, její akcie stouply o 42,5 tisíce procent. Její zaměření se však nijak nezměnilo a nadále prodává lékařské pomůcky, jen pod „trendy“ názvem. Podobných případů bylo několik. Stačilo jen do názvu firmy zakomponovat slovo bitcoin, crypto či blockchain a miliardová hodnota společnosti s obratem v řádech stovek tisíc a bez zisku byla na světě.

Nápadně to připomíná internetovou bublinu dot-com z přelomu tisíciletí, kdy podobně bláznivě začaly přitékat peníze do všech internetových projektů bez ohledu na jejich potenciál. A výsledek? V únoru roku 2001 bublina praskla, ceny akcií téměř veškerých technologických firem dramaticky poklesly a jen malá část společností dokázala přežít až dodnes.

bitcoin-dotcom-v-jednom-grafu

Červený graf vývoje ceny bitcoinu kopíruje bublinu dot-com z přelomu tisíciletí | Zdroj: Fix Willpower

Tisíce investorů tehdy přišly o miliony dolarů a s bitcoinem a kryptoměnami obecně to dnes může být podobné. Společnost je v současné době rozdělena na dvě nestejně velké části, z nichž jedna tvrdí, že o bublinu jde, zatímco druhá to razantně odmítá.

K té první patří třeba Warren Buffett, patrně nejznámější investor a čtvrtý nejbohatší člověk na světě, a k té druhé povětšinou lidé či společnosti, kteří na této mánii nějakým způsobem vydělávají. Třeba právě výrobci a prodejci výkonných počítačových sestav, chlazení či grafických karet, jejichž prodej na Alze se loni v červnu v souvislosti s růstem ceny bitcoinu zvedl o 700 %.

Preventivní zákaz bitcoinu

Protože samotná těžba digitálních měn je vzhledem k obrovské spotřebě elektrické energie (brzy spotřebuje více než celé USA) zátěží pro životní prostředí, byla například čínskou vládou zcela omezena a kryptoměnové burzy byly v nejlidnatější zemi světa rozpuštěny. Jižní Korea v lednu zase zakázala anonymní obchodování s kryptoměnami a bitcoin spadl na tříměsíční minimum.

Podle tamního ministra spravedlnosti se obchodování s bitcoiny stalo synonymem pro spekulaci a hazard. Z toho důvodu jej také všem svým 31 tisícům zaměstnanců zakázala největší skandinávská banka Nordea. „Risk je příliš vysoký a míra ochrany naopak nedostatečná, a to jak pro zaměstnance, tak banku samotnou,“ uvedla ve svém vyjádření. Opačnou cestou se vydaly třeba úřady v Rusku, které se rozhodly obchodování s nestabilními měnami standardizovat a povolit alespoň na oficiálních burzách.

S každým dalším zákazem klesá kvůli nejisté budoucnosti cena bitcoinu a přifukuje se bublina, jejíž prasknutí zatím ještě nemusí mít nijak katastrofické následky. Jenže rizika kryptoměn sahají daleko za pouhé spekulace a vládní zákazy. Už jen jejich počet a v podstatě tak neomezená nabídka jsou rizikem.

Lidé si časem uvědomí, že kryptoměny neslouží k uchování hodnoty ani jako prostředek směny, ale že jsou jen pomíjivým trendem. „Investujte do nich jen tolik, kolik jste ochotni vyhodit z okna,“ radí ekonom a expert na kryptoměny Dominik Stroukal v rozhovoru pro DVTV.cz.

Už z učení Isaaca Newtona víme, že co letí vzhůru, musí jednou spadnout, a zdaleka přitom nejde jen o jablka na stromě. Cena bitcoinu není výjimkou.