Upravit stránku

Novinky

obrazek-k-novince

Arca je v prodlení se splácením a prosí majitele směnek o trpělivost

"Dejte nám, prosím, důvěru a čas na restart,“ píše Rastislav Velič, většinový majitel Arca Capital, v dopise investorům do tříměsíčních směnek. Jedna z největších česko-slovenských investičních skupin se v souvislosti s koronakrizí dostala do potíží a nevyplatí v plné míře všechny své závazky v hodnotě stovek milionů eur.
obrazek-k-novince

Aerolinky se vrací na trhy, Ryanair prodal dluhopisy za 23 miliard

Irský nízkonákladový letecký dopravce Ryanair prodal dluhopisy za 850 milionů eur (cca 23 miliard korun) na refinancování starší emise a financování provozních nákladů. Poptávka investorů, jimž dluhopisy vynesou 3 % ročně, převýšila nabídku více než pětinásobně. Hlad po dluhopisech ze stabilního leteckého byznysu je obrovský.
obrazek-k-novince

Vítkova CPI prodala v Maďarsku zelené dluhopisy za 2 miliardy

Realitní skupina CPI českého miliardáře Radovana Vítka je opět něčím unikátní. Nejenže na maďarský kapitálový trh umístila vůbec první zelené korporátní dluhopisy, ale spolu s Mercedesem je jediným soukromým subjektem, který zelené dluhopisy vydal ve třech a více měnách. Tentokrát ve forintech. Za 30 miliard.
obrazek-k-novince

Evropská centrální banka zrušila limit 750 miliard eur pro nákup dluhopisů

Evropská centrální banka (ECB) zrušila limit 750 miliard eur (20,6 bilionu korun) pro nákup dluhopisů jednotlivých zemí eurozóny. Dočasně také padá omezení o nákupech jen do výše 33 procent celkového objemu dluhu každé členské země. Zakladatel největšího hedgeového fondu na světě Ray Dalio ale tvrdí, že vládní dluhopisy budou v současné době dál držet jen šílenci.
obrazek-k-novince

FED i ECB nakoupí korporátní dluhopisy, aby zmírnily dopady koronaviru

Epicentrum koronavirové pandemie se po Evropě pomalu přesouvá přes oceán do New Yorku. Podle Reuters nás čeká hluboká ekonomická recese srovnatelná s globální finanční krizí z roku 2008. ECB v Evropě i FED ve Spojených státech už proto přišly s plány na její odvrácení. Nedílnou součástí je výkup státních i korporátních dluhopisů za biliony korun.
obrazek-k-novince

Crescon začíná stavět, apartmánový boom v Krkonoších pokračuje

Stavební boom v krkonošských skiareálech pokračuje. Synonymem pro výstavbu apartmánových domů a nových hotelů se v posledních letech stala Pec pod Sněžkou a Horní Mísečky, kde na přelomu roku přibylo přes sto apartmánů. Ty zde začaly růst už v roce 2002 a poptávku po nich posílily investice špindlerovského skiareálu. Téměř všechny apartmány byly rozebrané ještě před jejich dokončením.
obrazek-k-novince

Sazka Group a Moneta Money Bank vydaly (podřízené) dluhopisy za miliardy

Dvě velké české společnosti se silným finančním zázemím se v minulých týdnech pustily do emisí dluhopisů celkem za 7 miliard korun. Na příkladu Sazka Group třetího nejbohatšího Čecha Karla Komárka lze skvěle ilustrovat, že i velké a ziskové společnosti nabízejí na svých dluhopisech vysoký úrok. "Moneťácké" dluhopisy zase ukazují, jak se do celkového výnosu promítá "podřízenost" cenných papírů.
obrazek-k-novince

Ministerstvo financí prodalo další dluhopisy se záporným výnosem

Mysleli jste si, že investoři nakupují dluhopisy, aby za své peníze získali nějaký, procentuálně vyjádřený, výnos? Něco navíc? Ne vždy je tomu tak. V případě českých státních dluhopisů se už v minulosti, v souvislosti s měnovými intervencemi České národní banky, objevili spekulanti, kteří je nakupovali dokonce se záporným výnosem. A nyní je to tu znovu.