Upravit stránku

Evropská komise chce pro země EU 20 bilionů z dluhopisů

obrazek-k-novince

Evropská komise chce v červnu pomocí dluhopisů začít získávat na podporu ekonomik zemí EU až 800 miliard eur do roku 2026. Splatit by je měla do roku 2058.

Evropská komise chce 20 bilionů z dluhopisů

Evropská komise si chce v červnu prostřednictvím dluhopisů začít půjčovat na pokrizovou obnovu ekonomik členských zemí EU. Celkem by do roku 2026 chtěla získat 800 miliard eur (20,8 bilionu Kč) a splatit je do roku 2058.

Sedmadvacitka unijních zemí se loni shodla na tom, že v rámci pomoci odvětvím, firmám i lidem zasaženým pandemií koronaviru si rozdělí 750 miliard eur. Podle eurokomisaře Johannese Hahna by si komise chtěla každý rok vypůjčit zhruba 150 miliard eur. Brusel chce vydávat společné dluhopisy se splatností od tří do třiceti let s různými výnosy. Zhruba 250 miliard eur z celkové částky by měly tvořit tzv. zelené dluhopisy určené výhradně k financování ekologických projektů.

První peníze by do členských zemí mohly začít proudit ve druhé polovině letošního roku. Kromě ratifikace vyšších rozpočtových záruk, ale musejí státy do konce dubna předložit národní plány obnovy, na jejichž posouzení bude mít Komise dva měsíce. Pak začne peníze rozdělovat.

Zdroj: ČTK