Upravit stránku

Konec Dluhopisů Republiky! Ministerstvo už nebude vydávat dluhopisy pro občany

obrazek-k-clanku
Ministerstvo financí pozastavilo vydávání státních dluhopisů pro občany, tzv. Dluhopisy Republiky. Zatím poslední 13. emise dluhopisů skončila 23. prosince a lidé si objednali rekordní objem dluhopisů za 41,1 miliardy korun.

„Žádné další peníze nepotřebujeme pro financování státního dluhu. Program dluhopisů se neruší, ale není potřeba dalších emisí,“ uvedl na dotaz ČTK ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Na jak dlouho se projekt pozastavuje neřekl, ale je jasné, že minimálně po dobu vysoké inflace už si občané na oblíbené státní dluhopisy nejspíš nesáhnou.

Státu se protiinflační dluhopisy jednoduše nevyplatí, protože u institucionálních investorů si může půjčit za polovinu.

Očekává se tak, že příští emise pro občany – pokud bude – se vrátí ke zhodnocení kolem jednoho až dvou procent.

Ministerstvo začalo Dluhopisy Republiky pro občany prodávat 3. prosince 2018. Během 13 upisovacích období prodalo dluhopisy za zhruba 79,6 miliardy korun.

Největší zájem byl zatím o takzvaný protiinflační dluhopis, který ministerstvo nabídlo poprvé ve třetí emisi.

„Právě ve své protiinflační variantě totiž tyto dluhopisy představují pro letošek jeden z nejlepších bezpečných způsobů, jak veřejnost může úspory před inflací ochránit,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Nejlépe úročené spořicí účty bank v Česku totiž vykazují úrok kolem tří procent, přičemž za celý letošní rok čekají odborníci průměrnou inflaci kolem šesti procent. Někteří dokonce kolem deseti procent.

Zdroj: ČTK