Upravit stránku

Evropská centrální banka v příštím čtvrtletí výrazně zrychlí tempo nákupů dluhopisů

obrazek-k-novince
Evropské akcie se před zasedáním Evropské centrální banky (ECB) vyšplhaly na roční maximum. Euro během projevu prezidentky ECB Lagardeové vůči dolaru rostlo a výnosy dluhopisů v eurozóně klesly. Proč?

Evropská centrální banka nakoupí víc dluhopisů

Evropská centrální banka v příštím čtvrtletí výrazně zrychlí tempo nákupů dluhopisů oproti prvním měsícům letošního roku. Objem peněz, který má pro nouzový program nákupů aktiv k dispozici, ani úrokové sazby ale nezměnila.

Naopak zlepšila odhad růstu ekonomiky eurozóny v letošním roce na 4,0 % proti 3,9 % v prosincové prognóze. Program nouzových nákupů aktiv s celkovým krytím 1,850 bilionu eur zůstává ve svých základních parametrech beze změn. Tyto nákupy budou pokračovat, dokud Rada guvernérů neusoudí, že koronavirové krize skončila. Dále bude ECB poskytovat také dostatečnou likviditu prostřednictvím cíleného financování pro banky.

Urychlením plánovaného tištění peněz chce dosáhnout toho, že velmi nízko nadále zůstanou i tržní úrokové sazby. Cílem je zmírnit obavy, že by růst výnosů dluhopisů mohl podkopat oživení ekonomiky 19 členských zemích eurozóny. Inflaci v eurozóně ECB očekává na úrovni 1,5 % v tomto roce, na 1,2 % v příštím roce a na úrovni 1,4 % v roce 2023.

Zdroj: Patria