Upravit stránku

Češi mají na účtech tři biliony. Kvůli vysoké inflaci a nízkým úrokům ale chudnou

obrazek-k-clanku
České domácnosti aktuálně disponují úsporami v řádech bilionů korun. Většinu z nich ale nechávají ležet ladem na běžných účtech, kde peníze kvůli nízkým úrokům a vysoké (a neustále rostoucí) inflaci reálně ztrácí na hodnotě. Hodně! Co s tím můžete dělat a do jakých produktů investovat?

Češi šetří nejvíc v historii. Aktuálně podle České národní banky dosahují úspory českých domácností zhruba tří bilionů korun, jenže polovina z nich leží jen na běžných účtech, kde kvůli inflaci každý měsíc ztrácí na hodnotě.

Pokud se lidé nechtějí smířit se snižováním kupní síly svých úspor, měli by naspořené prostředky vhodně investovat, radí ekonomové. Během posledních čtyř let totiž inflace překročila úroveň úrokových sazeb jak na běžných, tak na spořicích účtech a termínovaných vkladech a podle aktuální prognózy ČNB by ještě letos měla dosáhnout čtyř procent.

Ekonom společnosti Partners Martin Mašát očekává, že úspory na běžných účtech budou dál ztrácet svou kupní sílu rychlostí tři až čtyři procenta ročně. „Za tři roky to tedy znamená ztrátu kolem deseti procent,“ řekl Mašát Deníku. To je sto tisíc korun z každého našetřeného milionu. Za nic. Ale může být i hůř.

České domácnosti totiž drží víc než polovinu (53,5 procenta) všech naspořených peněz na nejméně výhodných, tedy běžných bankovních účtech, kde dosahují „zhodnocení“ 0,2 procenta – tady reálnou ztrátu. V investičních a penzijních fondech mají shodně přes jedenáct procent úspor, na stavebním spoření 10,5 a na životním pojištění 7,2 procenta naspořených peněz.

Zhruba 30 procent aktivních investorů podle průzkumu Generali Investments vkládá své peníze také do nemovitostí, zejména do malých bytů, které dále pronajímají. Ale prudký růst cen je pro investiční poradce varující. „Osobně mám podezření, že už je na investiční nákup pozdě, že ceny nemovitostí už by do budoucna mohly růst výrazně pomaleji, nebo dokonce i klesnout, a v tu ránu by se tahle investice ukázala jako nepříliš rozumná,“ říká třeba analytik České spořitelny Michal Skořepa pro Českou televizi.

Nabízí se také investice do drahých kovů, ale vývoj jejich cen je podle expertů těžko předvídatelný. Mezi mladými investory oblíbené kryptoměny zase patří mezi vůbec nejrizikovější nástroje a bezpečné státní dluhopisy na inflaci už dávno nestačí.

Takže, jak své peníze před inflací ochránit? Mezi nejlepší a mezi aktivními investory nejoblíbenější instrumenty patří akcie, fondy a dluhopisy. Právě dluhopisy ale nabízejí fixní a pravidelně vyplácený výnos až 9,5 procent ročně, s kterým lze snadno kalkulovat a zároveň se po celou dobu investice (zpravidla 2-4 roky) o nic nestarat. Proto jsou tak oblíbené zejména mezi staršími investory.