Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Tři důkazy, že se akciový trh nachází v obrovské bublině
„Akcie jsou v bublině,“ slýcháme kolem sebe čím dál častěji už několik let, a začalo to už dávno před pandemií covidu, která akciový trh, především v USA, proměnila v autíčko na vysílačku. Jak je to doopravdy?
Patrně nejjednodušší důkaz, že se v akciové bublině skutečně ocitáme, je oblíbený ukazatel jednoho z nejznámějších investorů na světě Warrena Buffetta – poměr kapitalizace akciového trhu k HDP.
Buffett jej použil jako své slavné zdůvodnění, proč se koncem 90. let vyhnul technologické bublině. A podle tohoto poměru je současná bublina dokonce ještě mnohem větší!
Dalším způsobem, jak určit, zda je trh ještě zdravý, nebo už se nachází v bublině, je příliv kapitálu do fondů, který měří, kolik peněz investoři vkládají do akcií.
Aby se jednalo o skutečnou bublinu, musela by na trhu panovat absolutní mánie investorů, kteří by nevěděli, kam své peníze nalít dříve.
Děje se to? Ano! A dokonce v bezprecedentním měřítku. Podle CNBC vložili investoři za posledních pět měsíců do akcií víc peněz než za předchozích 12 let dohromady.
A pak je tu ještě tzv. 50měsíční klouzavý průměr (MMA), jeden z nejjasnějších znaků vstupu akciového trhu do bubliny.
Ten se aktuálně nachází 40 % nad ideální linií, výš byl za posledních 40 let jen třikrát: těsně před krachem v roce 1987 a dvakrát během technologické bubliny.
Jinými slovy: O tom, že se na akciovém trhu znovu nafoukla obrovská bublina, už tedy není sporu. Otázkou je jen, kdy praskne a jak velké škody to přinese.