Upravit stránku

Nejbohatší Češi si oblíbili korporátní dluhopisy

obrazek-k-clanku

Z nejnovějšího průzkumu Wealth Report od J&T Banky vyplynulo, od jakých aktiv dávají čeští dolaroví milionáři v poslední době ruce pryč a na která se naopak zaměřují. Největším skokanem v atraktivitě jsou podle průzkumu korporátní dluhopisy

Nejbohatší Češi si od korporátních dluhopisů slibují fixaci aktuálně vysokých úrokových sazeb, které na všech investičních a spořicích produktech v roce 2024 – v souvislosti s klesající inflací – výrazně poklesnou.

Loni od dluhopisů očekávalo nejlepší zhodnocení jen 11 procent milionářů, letos už to bylo 27 procent. Lepší reputaci se těší jen akcie zahraničních firem.

Důvěra v akcie a korporátní dluhopisy roste už dva roky po sobě. Naopak klesají očekávání v případě stavebních pozemků nebo rezidenčních nemovitostí.

Přitom v roce 2022 se korporátní dluhopisy ve stejném průzkumu umístily až na devátém místě za akciemi, zemědělskou půdou, startupy, private equity, termínovanými vklady, stavebními pozemky, rezidenčními nemovitostmi a sběratelskými předměty.

Čeští milionáři se postupem času přibližují západnímu standardu, kdy akcie tvoří poprvé více než pětinu portfolia. U mladších lidí dokonce až čtvrtinu. Stejný podíl pak patří investičním nemovitostem, o něco méně drží bohatí dluhopisů.

Více než desetinu portfolia mají v hotovosti pro případ, že by se objevila zajímavá investiční příležitost.

Zdroj: Hospodářské noviny