Upravit stránku

Zelené dluhopisy už jsou v Česku! Prvním emitentem je Raiffeisenbank

obrazek-k-novince

Raiffeisenbank vydala první zelené dluhopisy na českém trhu. S objemem 81 milionů eur jde o doposud největší emisi zelených dluhopisů vydanou finanční institucí v regionu střední a východní Evropy.

Raiffeisenbank vydala první zelené dluhopisy

Raiffeisenbank vydala první emisi zelených dluhopisů na českém trhu! Ve spolupráci s Barclays Bank Ireland PLC, Crédit Agricole Corporate and Investment Bank a Raiffeisen Bank International AG úspěšně emitovala svůj první mezinárodní MREL uznatelný zelený dluhopis denominovaný v EUR.

S objemem 81 milionů eur jde o doposud největší emisi zelených dluhopisů vydanou finanční institucí v regionu střední a východní Evropy. Investorskou bázi tvoří investiční fondy (55 %), banky (33 %) a pojistné či penzijní fondy (12 %) převážně z Německa, Rakouska a Velké Británie.

Zelené dluhopisy jsou ekologickým instrumentem, jehož účelem může být pouze financování a podpora „zelených projektů“, které si kladou za cíl zlepšit životní prostředí. Proto jsou výnosy z nich ve většině států osvobozeny od daně.

Typickými záměry jsou například výstavby větrných či solárních parků, výroba ekologických paliv nebo zalesňování krajiny, a nejčastějšími emitenty jsou proto velké inovativní společnosti nebo státy.

První zemí, která se do emise zelených dluhopisů pustila, bylo v prosinci roku 2016 Polsko se svou emisí o objemu 750 milionů eur (20 miliard korun).

Zdroj: Magazín Bankovnictví