Upravit stránku

Ministerstvo financí prodalo státní dluhopisy za 9,3 miliardy

obrazek-k-novince

Zájem investorů o dluhopisy trvá. Ministerstvo financí ve středu prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za 9,3 miliardy korun. Největší zájem byl o dluhopisy s desetiletou splatností a průměrným výnosem 1,09 procenta, kterého resort prodal za 4,5 miliardy korun. 

Zájem o státní dluhopisy trvá. MF prodalo cenné papíry za 9,3 miliardy korun

Ministerstvo financí ve středu prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za 9,3 miliardy korun. Největší zájem byl o dluhopisy s desetiletou splatností a průměrným výnosem 1,09 procenta.

Tohoto dluhopisu prodalo Ministerstvo za zhruba 4,5 miliardy korun. Dluhopis s devítiletou splatností a průměrným výnosem 1,08 procenta prodal resort za 2,9 miliardy korun a sedmiletý dluhopis s variabilním výnosem za dvě miliardy korun.

Zájem investorů z předchozích měsíců o státní dluhopisy vydávané ministerstvem financí tak trvá, ale je nižší než v jarních a letních měsících. Ministerstvu financí se daří prodávat dluhopisy za výrazného zájmu investorů díky zatím příznivé situaci na finančních trzích a snaze zajistit financování zvýšeného schodku letošního státního rozpočtu, který je naplánován na 500 miliard korun.

Na konci června Ministerstvo uvedlo, že bude letos potřebovat na financování státního dluhu 730,6 miliardy korun. To je o 459,5 miliardy korun více, než úřad původně plánoval v prosincové Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2020.

Zdroj: ČTK