Způsobů, jak vydělat 100 tisíc korun měsíčně, jsou podle nejrůznějších článků a videí na internetu desítky, ne-li stovky. Pravda je ale mnohem jednodušší.
Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Způsobů, jak vydělat 100 tisíc korun měsíčně, jsou podle nejrůznějších článků a videí na internetu desítky, ne-li stovky. Pravda je ale mnohem jednodušší.
Pomineme-li návštěvu kasina, sázení sportky nebo kurzové sázení, skutečně legální způsoby, kterými můžete vydělat 100 tisíc korun měsíčně, jsou jen čtyři: zaměstnání, podnikání, investice a spekulace.
Nechat se zaměstnat je sice nejjednodušší způsob, jak vydělat peníze, ale zároveň platí, že v zaměstnání nikdy nezbohatnete. Podle nejnovějších dat Českého statistického úřadu vydělávají víc než 100 tisíc korun jen 3,3 procenta zaměstnanců.
Drtivá většina z nich přitom vykonává jednu z následujících prací:
Jak se na tyto pozice dostat, vám neporadíme. Pravděpodobně už je na to stejně pozdě, a hlavně to není účelem tohoto článku. Jestli totiž chcete vydělávat alespoň sto tisíc korun měsíčně, měli byste začít podnikat a vydělané peníze následně investovat.
Vydělávat 100 tisíc měsíčně podnikáním je totiž – v době sdílené ekonomiky – násobně jednodušší. V roce 2024 už na tuhle částku dosáhnou i řidiči Uberu nebo kurýři Rohlíku a podobných služeb.
Chce to jen pořádně makat. Osmihodinová pracovní doba a volné víkendy samozřejmě neexistují, stejně jako společenská prestiž, s kterou se tato povolání nepojí. Ale vydělat v nich lze skutečně dvojnásobky toho, co v „prestižních“ pracích. Bariéry vstupu jsou naprosto minimální, stačí jen auto a řidičský průkaz. V případě sdílených taxislužeb pak ještě „žlutá kartička“.
Na Twitteru se nedávno objevilo skvělé vlákno o tom, jak si v Česku během dvou let vydělat na dům. Autor v něm doporučoval investovat do food trucku, objíždět s ním města s 20–40 tisíci obyvateli, která většinou nemají fast-foody a úroveň i rozmanitost jejich gastronomie je nevalná, a prodávat v nich grilovaná kuřata. Vstupní náklady jsou kolem 200 až 300 tisíc a příjmy přes 100 tisíc korun měsíčně jsou prý „zaručeny“.
JAK SI VYDĚLAT NA BYT/DŮM ZA 2 ROKY
— fndr (@skrblik) August 27, 2024
Různě na flitru a i jinde probíhá další cyklická vlna plaček na téma nedostupné bydlení pro mladé lidi. Zastávám názor - pokud někdo považuje vlastní bydlení v osobním vlastnictví za prioritu (imho je to správná životní priorita, zvlášť pro… pic.twitter.com/uHoyUuMTXU
Naše doporučení to není, byť věříme, že to může fungovat, ale chceme ukázat, že vydělat 100 tisíc korun měsíčně podnikáním není žádná věda a magisterský diplom na to opravdu nepotřebujete.
Ostatně, abyste se dostali do jednoho procenta „nejbohatších“ živnostníků, museli byste měsíčně vydělávat (tržit) přes 420 tisíc korun. V případě zaměstnání je to „jen“ 170 tisíc korun.
Jestli chcete být opravdu bohatí, vydělané peníze – až už jste k nim přišli jakkoli – musíte vždycky investovat. Bez toho to nejde. Už Albert Einstein si všiml, že složené úročení je zázrak.
Kdybyste si 30 let odkládali 10 tisíc korun s výnosem 8 procent ročně, nastřádáte 3,6 milionu korun na svých vkladech a 11,3 milionu na výnosech. To je síla, ne? Většina lidí ale skutečnou sílu složeného úročení nikdy nepozná, protože buď neinvestují dostatečně dlouho, nebo nemají nervy v investování pokračovat, i když se trhům nedaří.
Investovat můžete několika způsoby a klidně i relativně nezávisle na akciových trzích. Samozřejmě můžete investovat do akcií – ať už amerických, českých nebo třeba německých –, ale také přes takzvaná ETF do indexů, jako je nejznámější S&P500 nebo MSCI, které výrazně diverzifikují riziko.
Pro konzervativnější lidi jsou tu samozřejmě fondy v bankách, na které spousta investorů nadává, protože mají relativně vysoké poplatky (oproti brokerům), ale samozřejmě je lepší investovat v bance, než neinvestovat vůbec.
Investovat ale můžete i do dluhopisů, ať už státních nebo korporátních, s kterými se nepojí vůbec žádné poplatky.
U investování ale platí, že abyste si jím mohli obstojně vydělávat, potřebujete velký kapitál (takže nejdřív investujte do toho foodtrucku). Na to, abyste si na výnosech vydělali přes 100 tisíc korun měsíčně, byste museli zainvestovat zhruba 15 milionů korun. Realistické výnosy lze totiž v dlouhodobém průměru očekávat někde kolem osmi devíti procent.
Investovat lze samozřejmě i do nemovitostí, kde už jsou ale měsíční výnosy výrazně nižší, umění, starých aut, startupů, vína, hodinek, známek nebo alkoholu, ale tady už „nehrajete“ o měsíční výnos, jako spíš sázíte na růst celkové hodnoty v budoucnu. A samozřejmě je to celé výrazně náročnější na čas, prostor a administrativu.
Do téhle kategorie patří v podstatě cokoli, s čím nechceme mít nic moc společného. Spekulovat můžete na růst bitcoinu, pokles Tesly nebo nejrůznější NFT „umění“, které už snad ale vyšlo z módy. Oblíbené spekulace jsou také na tenisky, lego, kabelky nebo drahé kameny, ale nic z toho nenabízí ani jistotu, ani pravidelné výnosy.
V podstatě je to dost podobné jako si vsadit na fotbalový zápas, ale vyhodnocení sázky trvá místo dvou hodin několik (desítek) let. Oproti investování stačí k podobnému „zhodnocení“ spekulováním výrazně méně peněz, ale šance na výplatu je také výrazně nižší.
Když bychom to měli shrnout, tak univerzální odpověď na otázku, jak vydělávat 100 tisíc korun měsíčně, zní asi takhle:
Začněte podnikat, prodávejte kuřata nebo rozvážejte lidem nákupy, makejte na 200 procent a minimalizujte své výdaje, žádný work-life balanc, vydržte to alespoň pět let a co nejvíc investujte. Při investování nevyhledávejte maximální výnos – cokoli, co slibuje víc než 15 % je pravděpodobně podvod – ale používejte rozum, diverzifikujte a vydržte.