Upravit stránku

Apple vydal první javorové dluhopisy, emitovala i Tesla a Amazon

Uplynulý týden byl bohatý na emise dluhopisů velkých, známých a hlavně velice oblíbených firem. Své první dluhopisy emitovala Tesla vizionáře Elona Muska, přidal se také Amazon druhého nejbohatšího muže planety Jeffa Bezose a Apple Tima Cooka, jenž firmu převzal po otci nakousnutého jablka Stevea Jobse. Co se českého dluhopisového trhu a portálu Dluhopisy.cz týká, nově je možné objednat dluhopisy úvěrovky Creditmall.

Tesla vydala dluhopisy, získala 40 miliard

Americká automobilka Elona Muska a jedna z nejpopulárnějších firem současnosti Tesla vydala svou první emisi dluhopisů v historii. Na výrobu nového Modelu 3 chtěla původně získat 1,5 miliardy dolarů (33 miliard korun), ale zájem investorů nakonec vyhnal tuto částku až na 40 miliard.

Ratingová agentura Moody’s zařadila Teslu do kategorie spekulativního ratingu na úrovni B3 a investory neodradily ani poměrně nízké výnosy 5,3 % ročně. Ambice Tesly, která za celý loňský rok vyrobila jen 84 tisíc vozů, jsou ale obrovské. V roce 2018 jich má být půl milionu a o dva roky později milion.

Zdroj: Euro

První javorové dluhopisy od Applu

Výrobce iphonů vydal dluhopisy denominované v kanadských dolarech. Emisí sedmiletých „maple bondů“ v celkovém objemu 2,5 miliardy kanadských dolarů (1,9 amerických) tak cupertinský technologický gigant vstoupil poprvé ve své historii na kanadský kapitálový trh.

Javorové dluhopisy jsou, podobně jako klokaní v Austrálii či pandí v Číně, dluhopisy vydané zahraniční společností na domácím (kanadském) trhu a v domácí měně. Emise Applu se tak stala vůbec největší takovou emisí, kterou kdy kanadský kapitálový trh hostil. Dluhopisy vynesou investorům 2,513 % ročně.

Zdroj: Market Watch


Amazon zaplatí za Whole Foods pomocí dluhopisů

Amazon druhého nejbohatšího člověka planety (nedávno dokonce na chvilku prvního) Jeffa Bezose zaplatí čtrnáctimiliardovou akvizici texaského obchodního řetězce Whole Foods Market pomocí emise dluhopisů v objemu 16 miliard dolarů (téměř půl bilionu korun).

Amazon emitoval dluhopisy celkem v sedmi tranších s rozdílnou délkou splatnosti. Ta se pohybuje od tří až do čtyřiceti let s tím, že výnosy desetiletých bondů se pohybují okolo 3,2 %. Ratingové agentury, které Amazonu přiřkly velice solidní AA- se v tomto případě tak obrovského zadlužení neobávají. Amazon si dokonce půjčuje levněji než Rusko, Čína či Mexiko.

Zdroj: Barrons

Štěpánkův Creditmall chce 7 milionů

Po úspěšných emisích dluhopisů autobazaru ŠtěpánekAuto přišel jeho majitel s emisí své další společnosti Creditmall, která se specializuje na poskytování operativních leasingů. Jako jediná v republice touto formou nabízí auta staršího data výroby (od 2005).

Dluhopisy ve jmenovité hodnotě 50 tisíc korun investorům vynesou každý rok 7,3 % a splatné jsou v létě za tři roky. Firma se základním kapitálem 21 milionů korun (trojnásobek celkového objemu) se rozhodla dluhopisy inzerovat na portálu Dluhopisy.cz, kde si obě dvě předchozí emise společnosti ŠtěpánekAuto získaly důvěru investorů a byly brzy prodány.

Objednat dluhopisy Creditmall můžete zde.