investice (téměř) bez rizika
S investičními byty, případně investičními kancelářskými prostory, mohou investoři dosáhnout a většinou také dosahují na daleko vyšší výnosy, než u stavebních spoření či termínovaných vkladů u bank, kde se úroky v posledních letech pohybují na úrovni teploty prosincového dopoledne. Nemovitosti uchovávají hodnotu peněz po desetiletí, chrání je před inflací, a navíc zajišťují případné bydlení pro další generace.
Ne každá nemovitost je však pro takové účely vhodná a úspěch investice závisí na mnoha faktorech od stavební materiál přes lokalitu až po aktuální fázi hospodářského cyklu. Obecně je ale investice do nemovitosti považována za jednu z nejbezpečnějších variant. Jediné riziko skýtá negarantovaný výnos. Protože zatímco akcie vynáší pravidelně dividendy, dluhopisy kupón a stavební spoření s termínovanými vklady úrok, jistotu nájemníků nemáte u nemovitostí nikdy. V čase mezi odstěhováním starých a nastěhováním nových je pak investor i ve velkých městech nějaký ten týden ve ztrátě.
výnos nejméně 5%
Alespoň „pár“ nemovitostí se objevuje v portfoliu každého milionáře, protože jde o téměř bezrizikovou investici se stabilním příjmem. Aby se investice do nemovitosti vyplatila, uvádí se, že by její výnos neměl být nižší než 5% ročně. A jak se vlastně výnos nemovitosti vypočítá, když nemá žádný stanovený kurz nebo výnos?
Uvažujme byt za 2,4 milionu korun a z něho plynoucí měsíční nájem ve výši 10 000 korun. Roční příjem z nájemného 120 000 korun vydělíme cenou nemovitosti. Tedy 120 000 : 2 400 000 = 0,05. Pro procentuální vyjádření vynásobíme 0,0 5x 100 a dostáváme se na roční výnos nemovitosti 5%.