Upravit stránku

PPF, Sazka nebo Rohlík: Nejlepší korporátní dluhopisy z pražské burzy

obrazek-k-clanku

PPF, Sazka, ČEPS, FINEP, České dráhy, Regiojet nebo Rohlík. Největší a nejbohatší společnosti upisují své korporátní dluhopisy na Burze cenných papírů Praha, kde musí splnit nejpřísnější podmínky a mohou nabízet nízké výnosy. Jaké jsou zde aktuálně nejzajímavější? (Článek není finančním poradenstvím ani investičním doporučením.)

Ano, korporátní dluhopisy můžete nakoupit i na Burze cenných papírů Praha. Dluhopisy zde mohou být přijaty k obchodování a) na prestižním Oficiálním trhu nebo b) na Regulovaném trhu. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Oficiální trh je určený výhradně pro obchodování největších a nejprestižnějších emisí dluhopisů vydaných subjekty veřejné správy či korporátního a finančního sektoru, jež navíc splňují podmínku minimálního objemu 200 tisíc eur (zhruba 5 milionů korun).

Na Regulovaném trhu se obchodují i méně prestižní emise stejných subjektů, které nemusí splňovat tak přísné podmínky. K přijetí dluhopisů k obchodování na pražské burze musí jejich emitenti dodat kromě mnoha smluv a dokumentů také dluhopisový prospekt a účetní uzávěrky za poslední tři roky, zaplatit 50 tisíc korun za přijetí emise, 100 tisíc za přijetí dluhopisového programu a 0,05 % z celkového objemu emise ročně na poplatcích za obchodování (až do výše 300 tisíc korun).

Z toho logicky vyplývá, že své dluhopisy zde upisují jen ty největší a nejbohatší společnosti jako PPF, Sazka, ČEPS, FINEP, EPH, MND, Aquila, České dráhy, Regiojet či Rohlík, které si mohou dovolit nabízet nízké výnosy na hranici inflace.

V současné době tak na pražské burze cenných papírů najdete celkem přes 100 korporátních dluhopisových emisí s ročními výnosy od 0,25 % až po 5,60 % (a nějaké státní.) Jaké jsou podle nás nejzajímavější?

10 nejzajímavějších korporátních dluhopisů z pražské burzy
dluhopisúrokemitent 
J&T EF IV 5,60/225,60 %J&T ENERGY FINANCING CZK IV, a.s.
ROHLIK FIN.5,50/265,50 %Rohlik.cz Finance a.s.
HEUREKA 5,25/255,25 %Heureka FinCo CZ a.s.
SAZKA GR. 5,20/245,20 %SAZKA Group a.s.
FINEP HLB 5,00/235,00 %FINEP Hloubětín a.s.
REGIOJET F. VAR/244,78 %RegioJet Finance a.s.
CSG VAR/264,04 %CZECHOSLOVAK GROUP a.s.
PPF FIN.H. VAR/273,07 %PPF Financial Holdings a.s.
ČD CARGO 2,55/252,55 %ČD Cargo, a.s.
Č.ZBROJOVKA VAR/222,10 %Česká zbrojovka a.s.