Upravit stránku

ČEZ má nejlevnější dluhopisy v regionu a Respilon nabízí vánoční akci

obrazek-k-novince
ČEZ vydal dluhopisy v objemu 750 milionů eur. Úrok 0,875 % z nich dělá letos nejlevnější dluhopisy jakéhokoli emitenta ze střední a jihovýchodní Evropy. S výší úroku si lámal hlavu také výrobce nanovlákenných produktů Respilon, který jeho zvýšením nabídl investorům atraktivní vánoční akci.

ČEZ má nejnižší výnos ve střední a jihovýchodní Evropě

Česká energetická skupina ČEZ vydala sedmileté dluhopisy v celkovém objemu 750 milionů eur na běžné financování společnosti, včetně refinancování staršího dluhu. Dluhopisy mají unikátní úrok 0,875 % a jsou splatné v roce 2026.

Jedná se o letos nejnižší úrok, kterým emitent ze střední a jihovýchodní Evropy, „nacenil“ své dluhopisy. Zájem byl přesto obrovský. „Před oznámením finální ceny byli zájemci ochotni nakoupit v trojnásobném objemu, celkem za 2,75 miliardy eur. To je letos nejvíc na jakékoli emisi ve střední a jihovýchodní Evropě,“ uvedl místopředseda představenstva a finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

Úspěšná emise je vedle investičního ratingu (A- od Standard & Poor's a Baa1 od Moody's, obé se stabilním výhledem) dalším důkazem velké důvěry investorů. Když ČEZ v roce 1994 jako první firma ze střední a východní Evropy vstupoval na zahraniční kapitálové trhy, měl rating BBB-. Za poslední roky jej vylepšil o tři stupně, což z něj mezi velkými energetickými společnostmi z Evropy činí unikát.

Zdroj: Kurzy.cz

Respilon Nanofibers naděluje vánoční výnos

Respilon Nanofibers, česká společnost vyvíjející nanovlákenné produkty do zemí se silně znečištěným ovzduším, vydal v listopadu dluhopisy v celkovém objemu 15 milionů korun na předzásobení instalačních firem svými okenními sítěmi.

Výnos dluhopisů činí 7,4 %, ale pro urychlení prodeje se Respilon rozhodl spustit speciální vánoční akci. Investorům, kteří do 20. prosince 2019 objednají alespoň tři kusy jeho dluhopisů (jmenovitá hodnota 50 tisíc Kč), sleví 2 000 Kč z každého z nich. Investoři tak mohou získat slevu minimálně ve výši 6 000 Kč a dosáhnout na reálný výnos 8,7 %.

K distribuci okenních sítí proti smogu a jemnému prachu získal Respilon coby partnera jednoho z největších hráčů v poskytování nebankovních půjček – Home Credit a.s. Cílem spolupráce je umožnit lidem s průměrným příjmem získat za nízkou měsíční splátku neomezený program ochrany domova před znečištěným vzduchem. Průzkum trhu ukázal, že zájem o instalaci sítí má 42 % respondentů.

Zdroj: Dluhopisy.cz