Upravit stránku

Dejte si pozor na internetové nabídky a užívejte si investiční hit roku

obrazek-k-novince
Česká národní banka vydala upozornění, že na internetu se objevuje spousta nabídek na poskytnutí zprostředkování spotřebitelských úvěrů osobami, které k tomu nemají žádné oprávnění. Kdo začátkem letošního roku zariskoval a nakoupil řecké dluhopisy nebo akcie, rozhodně neprohloupil. Řecké dluhopisy letos svým majitelům zatím vynesly více než 20 %, což je zdaleka nejvíc v celé eurozóně.

Pozor na internetové nabídky spotřebitelských úvěrů

ČNB vydala upozornění, že se na internetu objevuje spousta nabídek na poskytnutí či zprostředkování spotřebitelských úvěrů osobami, které k tomu nemají žádné oprávnění. Z nabídek je zřejmé, že se často jedná o spotřebitelské úvěry zajištěné směnkou. Inzerenti neuvádějí svoji identitu, záměrně ji skrývají, požadují platby předem a nepřiměřené záruky a využívají další nekalé praktiky.

Stopa po většině takových inzerentech vede zpravidla do zahraničí, často mimo jurisdikci členských států Evropské unie. Proto je v těchto zemích úspěšnost vymáhání částek zaplacených před poskytnutím spotřebitelského úvěru velmi nízká. A ČNB nemá právní nástroje, aby mohla takovou inzerci zrušit.

ČNB upozorňuje, že oprávnění poskytovat nebo zprostředkovávat spotřebitelské úvěry mají pouze subjekty, které k tomu od ČNB získaly oprávnění nebo byly ČNB notifikovány ze strany zahraničního dohledového orgánu, a to po splnění zákonných podmínek. Seznam všech takovýchto subjektů je dostupný na webových stránkách ČNB.

Zdroj: ČNB

Řecko je investičním hitem letošního roku

Kdo začátkem letošního roku zariskoval a nakoupil řecké dluhopisy nebo akcie, rozhodně neprohloupil. Řecké dluhopisy letos svým majitelům zatím vynesly více než 20 %, což je zdaleka nejvíc v celé eurozóně. Athénská akciová burza si letos připisuje nejvyšší, takřka 46% zhodnocení ze všech srovnatelných světových trhů, resp. jejich klíčových burzovních ukazatelů.

Investory do řeckých aktiv už nejsou jen hráči specializující se na problémová aktiva, ať už dluhopisy či akcie. Do řeckých aktiv investují běžně i ti, kteří se snaží zachytit růstový potenciál celé ekonomiky. Ta prošla vleklou krizí a odborníci se shodují, že v zásadě už nemá kam padat a může jen růst.

Nový pozitivní impuls daly trhům výsledky červnových voleb a vítězství středopravé strany Nová demokracie. Ta je vnímána jako strana, která je tržním principům mnohem více nakloněná strana než hnutí Syriza končícího premiéra Alexise Tsiprase. Řecko i díky jejímu vítězství poroste letos i příští rok tempem kolem 2 %.

Zdroj: Kurzy.cz