Upravit stránku

České dluhopisy zdražují a arabská ropná velmoc chystá emisi

Nejistý scénář po ukončení intervencí ČNB krotí poptávku zahraničních spekulantů po českých státních dluhopisech. Zájem o ně klesá a investory požadovaný úrok strmě roste. Saudi Aramco, největší ropná společnost na světě, se chystá vyvrhnout miliardovou emisi islámských dluhopisů v domácí měně (riyal) a v objemu padesáti miliard korun. Zájem bude obrovský.

České státní dluhopisy zdražují

Nejistá budoucnost po ukončení devizových intervencí krotí poptávku zahraničních spekulantů a české státní dluhopisy už netáhnou jako dříve. Úrok požadovaný věřiteli strmě roste a po necelých dvou letech Česko za desetiletou půjčku zaplatí ročně přes jedno procento.

Růst téměř o polovinu přinesly až poslední dva týdny. Na jedné straně prý opravdu stojí nejistota zahraničních spekulantů z vývoje koruny po konci intervencí, ale na druhé podle portfolio manažera Consequ i nulový zájem ze strany domácích investorů, který tento trend posiluje.

Zdroj: E15

Saudi Aramco vydá dluhopisy za 50 miliard

Saudi Aramco, největší ropná společnost na světě, plánuje emisi islámských dluhopisů. V první fázi chce vybrat v domácí měně sumu odpovídající 2 miliardám dolarů (50 miliard korun), která se má během následujících let vyšplhat celkem na deset. V roce 2018 chce Aramco navíc vstoupit na burzu.

Nadopovat trh s islámskými dluhopisy (neboli sukuk) má letos zase v plánu Saudská Arábie, která se podle některých zdrojů chystá k obrovské emisi dolarových sukuk, obchodovatelných na mezinárodních trzích. Celková hodnota sukuk emitovaných v roce 2017 se odhaduje na 60–65 miliard dolarů.

Zdroj: Bloomberg