Upravit stránku

Deloitte Bond Index: České firmy v roce 2023 vydaly dluhopisy za 37 miliard – meziročně o 75 % víc

obrazek-k-clanku

České firmy loni vydaly dluhopisy za 37,4 miliardy korun, což je o 75 procent víc než v roce 2022. Průměrná emise korporátních dluhopisů měla objem 277 milionů korun a splatnost 3,6 roku. Koukněte na závěry analýzy Bond Index poradenské společnosti Deloitte.

České firmy loni vydaly dluhopisy za 37,4 miliardy korun.* Oproti roku 2022 jde o 75procentní nárůst, přičemž počet samotných emisí korporátních dluhopisů se zvýšil „jen“ o 11 procent na 135.

Podle analýzy Bond Index poradenské společnosti Deloitte se na trhu korporátních dluhopisů normalizuje situace po výrazném propadu z roku 2022, poznamenaného vysokou inflací, která měla na dluhopisové trhy negativní dopad a objem nových emisí tehdy poklesl o 60 procent.

Průměrná emise korporátních dluhopisů měla loni objem 277 milionů korun, což bylo meziročně o 100 milionů korun víc. Celkem bylo vydáno osm emisí přesahujících jednu miliardu korun – jejich celkový objem dosáhl 21 miliard korun.

Počet nadlimitních (nad 1 milion eur) emisí v roce 2023 oproti roku 2022 vzrostl o 33 procent, zatímco počty podlimitních emisí od roku 2021 postupně klesají. V roce 2023 jich společnosti emitovaly pouze 30, což je historické minimum. Průměrná kuponová sazba u podlimitních i nadlimitních emisí dosáhla nejvyšší hodnoty od začátku sledování, a není tak pochyb o tom, že letos už bude výrazně nižší.

Průměrná splatnost loni vydávaných korporátních dluhopisů byla 3,6 roku, což odpovídá historickému průměru.

Největšími emitenty dluhopisů byly společnosti Dr. Max Funding a Czechoslovak Group, které vydaly dluhopisy za pět miliard korun se splatností v roce 2028. Následovaly společnosti JTSEC CZ Financing 1 a Colt CZ, které vydaly dluhopisy za tři miliardy korun.

* Jde pouze o emise denominované v českých korunách

Zdroj: Bond Index poradenské společnosti Deloitte