Upravit stránku

Apple už dluží přes 2 biliony a česká firma upsala dluhopisy v Bulharsku

Technologický gigant Apple z californského Cupertina se opět vrhl na kapitálové trhy a emisí v objemu 7 miliard dolarů navýšil svůj celkový dluh už na více než 100 miliard (2,5 bilionu korun). Česká firma Energo-Pro upsala své dluhopisy na bulharské burze a Španělsko s Rumunskem emitovaly státní dluhopisy. Na výnosech těch španělských se podepsaly i francouzské volby.

Apple prodal dluhopisy za 170 miliard

Apple je zpět na kapitálových trzích. Tentokrát s emisí korporátních dluhopisů v celkovém objemu 7 miliard dolarů (168 miliard korun) a jeho celkový dluh již přerostl 100 miliard dolarů (2,5 bilionu korun).

Aktuální dluhopisy Apple emitoval v šesti tranších se splatností od tří do deseti let. Tříleté dluhopisy společnosti Apple vynesou svým investorům ročně jen 1,8 %, pětileté 2,3 %, sedmileté 2,85 % a desetileté 3,2 %. Další dvě emise nesou variabilní kupon. 10 miliard dolarů, které Apple vybral v únorové emisi, šlo z největší části na odkup vlastních akcií.

Zdroj: The Motley Fool

Energo-Pro upsala v Bulharsku dluhopisy za miliardy.

Dluhopisy za 130 milionů eur (3,5 miliardy) české firmy Energo-Pro se již obchodují na burze v Sofii. „Jedná se o největší korporátní emisi dluhopisů umístěnou na bulharském trhu,“ řekl výkonný ředitel společnosti.

Sedmileté dluhopisy vynesou investorům ročně 3,5 %. Peníze získané z emise hodlá společnost použít na rozvoj distribuční sítě v Bulharsku. Část prostředků chce firma také investovat do energetických aktiv v Bulharsku, Gruzii, Turecku a Rumunsku. Energo-Pro již v Bulharsku provozuje 14 vodních elektráren a patří k trojici hlavních distributorů a prodejců elektřiny v zemi.

Zdroj: Hospodářské noviny


Rumunsko prodalo dluhopisy za 2,6 miliardy

Rumunské Ministerstvo financí prodalo ve čtvrtek sedmileté státní dluhopisy s ročním úrokem 3,46 % za v přepočtu 2,6 miliardy korun. Zájem investorů vysoko překonal původní očekávání.

Rumunsko je letos na kapitálovém trhu velice aktivní. Poslední státní dluhopisy vydalo v dubnu s průměrným úrokem 3,41 % a celkový objem jeho dluhu za rok 2017 činí přes 90 miliard korun. 85 miliard z toho mají na svědomí dluhopisy emitované v domácí měně a přes šest miliard dluhopisy emitované v eurech.

Zdroj: India Times

Španělsko prodalo dluhopisy za 5 miliard eur

Španělsko prodalo ve čtvrtek státní dluhopisy za 4,7 miliard eur (122 miliard korun). Na výši jejich úroků měl vliv úspěch francouzského prezidentského kandidáta Macrona, díky kterému se oproti původní aukci o něco snížily.

Zájem o španělské dluhopisy přesně naplnil původní očekávání. Ministerstvo financí plánovalo prodat něco mezi čtyřmi a pěti miliony eur. Nejkratší dluhopisy měly čtyřletou splatnost a nesly úrok 0,11 %. Pětileté dluhopisy byly úročeny 0,37 %, devítileté 1,45 % a nejdelší šestnáctileté pak 2,26 %.

Zdroj: India Times