Upravit stránku

Trhy připomněly investorům, že akcie nejsou pro každého. Kam teď s penězi?

obrazek-k-clanku

Akciové trhy v posledních dnech zažívají turbulence, které jsme dlouho neviděli. Slavný index S&P 500 spadl během dvou dnů o více než 10 %, což je jeden z největších propadů v historii. Z trhů se vypařily miliardy dolarů a mnozí investoři přišli o podstatnou část svého důchodu

Hlavním spouštěčem samozřejmě nebyl nikdo jiný než americký prezident Donald Trump a pro tuhle debatu je úplně jedno, jestli šlo jen o vyjednávací taktiku, o ochranu domácí výroby nebo o něco úplně jiného.

Dopad jeho slov byl drtivý a v hlavách mnoha investorů rozblikal kontrolku: jsou akcie pro každého? Odpověď je jasná – pravděpodobně ne –, ale v posledních letech dvouciferných výnosů jsme ji jaksi nechtěli slyšet.

Starší investoři by měli být obezřetní

Investice do akcií jsou dlouhodobá a riziková hra. Pokud je vám kolem třiceti nebo čtyřiceti, máte před sebou nejspíš dost času na to, aby se vaše portfolio z propadů zotavilo. Ale pro starší investory, kteří už mají blízko k důchodu nebo v něm už jsou, může být taková ztráta fatální – jednoduše proto, že už není čas to „dojet zpátky“.

Ale nejde jen o věk. Velká část lidí má přirozeně nízkou toleranci k riziku – teoreticky jsme všichni potomci těch obezřetnějších pralidí, protože ti s hazardem v DNA skončili v tlamách šavlozubých tygrů – a jakýkoli větší výkyv v portfoliu jim způsobuje stres. Právě tihle lidé mají bohužel v takových obdobích tendenci prodávat v nejhorší možnou chvíli – tedy se ztrátou. A to jen proto, že nezvládnou ten psychický tlak.

Peter Lynch to shrnul trefně: „Největší ztráty nevznikají během recesí, ale v hlavách investorů.“

Výhled? Žádná sláva

Pokud čekáte, že se trhy brzy uklidní a vrátí do růstového módu, možná budete zklamaní. Už loni banky jako Barclays nebo Goldman Sachs varovaly, že nás čekají roky s velmi nízkými výnosy.

Třeba Barclays teď nově očekává, že S&P 500 poroste v následujících letech v průměru jen o 0,3 % ročně, protože už počítá s rostoucí pravděpodobností recese, na kterou upozorňuje stále víc analytiků. Trh rozhodně nebude snadno čitelný ani pro experty, natož pro retailové investory, kteří chodí do práce, starají se o rodiny a své portfolio zkontrolují dvakrát týdně.

Korporátní dluhopisy jako klidnější alternativa

V dobách, které nás teď nejspíš krátkodobě čekají, může dávat smysl přesunout část portfolia do korporátních dluhopisů. Ty totiž nabízejí stále slušné, ale hlavně fixní výnosy (kolem 11 % ročně), od kterých přesně víte, co můžete čekat, ať už si v Oválné pracovně říká kdo chce co chce.

Žádné denní výkyvy, žádné titulky v médiích, žádné infarktové grafy.

Rozhodně neříkáme, že akcie jsou špatné. Ale opravdu nejsou vhodné vždy a pro každého. A protože aktuální situace jasně ukazuje, že i ty nejstabilnější indexy jako S&P 500 mohou během pár dnů dramaticky ztratit, nastal čas se ptát, jestli jsou i teď vhodné i pro vás.

Pokud jste v životní fázi, kdy si takové ztráty nemůžete dovolit – ať už z časových, nebo psychologických důvodů – je možná lepší zaměřit se na konzervativnější nástroje, které přináší slušný výnos, mnohem menší riziko a klidné spaní.

Korporátní dluhopisy tak můžou být zajímavou volbou, a proto se k nim investoři po celém světě začínají obracet.