
Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Od roku 2012, kdy Česká národní banka a ministerstvo financí rozvolnily podmínky pro emisi dluhopisů, zažil český kapitálový trh velký rozmach korporátních dluhopisů.
Korporátní dluhopisy jsou stále populárnější! Mezi lety 2013 a 2014 vzrostl objem emitovaných dluhopisů z 11,6 miliardy korun na 113,8 miliardy a stejnou – rekordní – sumu ukázal i rok 2024. České firmy loni emitovaly dluhopisy v celkovém objemu 113,8 miliardy korun, což je dokonce víc, než kolik peněz se za tu dobu zobchodovalo v akciích na Pražské burze (107,9 miliardy).
Forenzní agentura Surveilligence i proto teď přišla se studií nazvanou Rizikové podnikové dluhopisy v České republice: Insolvence a nekalé jednání emitentů podnikových dluhopisů vydaných v České republice v letech 2013 až 2024, která celé období od počátku dluhopisového rozmachu statisticky dokonale mapuje. Vychází přitom z dat Centrálního depozitáře cenných papírů
Studie uvádí, že 1 857 firem za tu dobu emitovalo celkem 5 905 emisí korporátních dluhopisů v celkovém objemu 744 miliard korun – v insolvenci jich skončilo jen 199 (10,7 %). Jejich emise přitom tvořily jen 3,3% podíl na celkovém objemu – 25,26 miliardy korun.
Obě čísla jsou tedy výrazně pozitivnější, než se běžně uvádí. Problémy emitentů se navíc podle studie projeví poměrně brzy. Téměř polovina emitentů v úpadku prý skončila v insolvenci do tří let od první emise dluhopisů. Z toho, co jsme za těch jedenáct let na dluhopisovém trhu měli možnost vidět, šlo nejspíš o podvod už od samého počátku. Podezřelé firmy můžete často detekovat podle navolávání a přesvědčování po telefonu.
Studie také zmiňuje zajímavé statistické rozdíly mezi podlimitními (bez dluhopisového prospektu) a nadlimitními emisemi (s prospektem). Podíl objemu těch podlimitních na celkovém objemu totiž v posledních čtyřech letech dvojnásobě vzrostl. Zatímco v období od roku 2013 do roku 2020 tvořily podlimitní emise 4,1 %, mezi lety 2021 a 2024 už to bylo 8,6 %.
Podlimitní emise dluhopisů přitom nabízely v průměru jen o jeden procentní bod vyšší roční výnos (8,3 %) než nadlimitní (7,3 %), což potvrzuje fakt, na který dlouhodobě upozorňujeme –, a sice, že dluhopisový prospekt schválený Českou národní bankou sám o sobě neznamená o nic nižší riziko. ČNB totiž svým razítkem neříká nic jiného než to, že emitent předložil všechny podklady, které měl. Nijak je ale nehodnotí.
Závěrem studie potvrzuje i jednu z nejzákladnějších investorských pouček, na kterou byste při výběru dluhopisu měli vždy pamatovat. Vyšší výnos se opravdu rovná vyššímu riziku. Emitenti, kteří později skončili v insolvenci, totiž nabízeli o 0,11 až 4,15 procentního bodu vyšší pevnou úrokovou sazbu než ostatní.
Co si z toho všeho odnést? Kromě toho, že objem vydaných korporátních dluhopisů už převyšuje objem zobchodovaných akcií na pražské burze a toho, že jen 3,3 procenta skončí průšvihem, třeba to, že byste žádné investiční rozhodnutí neměli dělat pod tlakem na telefonu.
Vždycky si nechte dostatek času na rozmyšlenou, a hlavně: vždycky, než někam pošlete peníze, si přečtěte emisní podmínky, ve kterých by mělo být uvedeno, na co firma plánuje vaše peníze využít a z čeho je následně vrátí. To je totiž – z našich zkušeností – také něco, co odlišuje dobré emitenty od těch špatných.