Upravit stránku

Home Credit vydal dluhopisy, Babiš chce danit a Švédsko myslí zeleně

Home Credit po pěti letech emitoval dluhopisy za dvě miliardy korun, ministr financí Andrej Babiš se nechal slyšet, že od roku 2018 by rád danil všechny korunové dluhopisy, Irsko má dražší dluhopisy než Česko a švédská banka SEB se přidala k velkým světovým institucím, které myslí na budoucnost planety, když emitovala zelené dluhopisy za více než 13 miliard korun.

Home Credit vydal dluhopisy za 2 miliardy

Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera vydal tříleté dluhopisy s úrokem 3,75% v celkové hodnotě dvou miliard korun. Jedná se o první emisi od roku 2012 a výnosy z ní použije na rozvoj svého podnikání.

Dluhopisy jsou registrované k obchodování na regulovaném trhu Burzy cenných papírů v Praze a nominální hodnota každého je 3 miliony korun, takže nic pro drobné investory, a manažerem emise je banka skupiny PPF.

Home Credit je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování ve střední a východní Evropě a Asii. Působí už i v USA a rozvíjí aktivity na Filipínách. Zatímco Home Credit si na tři roky půjčil za 3,75%, lidé si u Home Creditu na stejnou dobu mohou půjčit za 13%.

Zdroj: Týden

Irové vydali dluhopisy s výnosy 0,09%

Irsko vydalo státní dluhopisy v hodnotě 1,25 miliardy eur (33 miliard korun). Pětileté dluhopisy v objemu 600 milionů eur (16 miliard korun) vynesou investorům 0,09% a devítileté v objemu 650 milionů eur 1,03%.

Během roku 2017 plánuje Irsko emitovat ještě dlouholeté dluhopisy v celkovém objemu 9-13 milionů eur (cca 300 milionů korun), kdy přesně k tomu dojde ale nespecifikovalo.

Přestože úroky v eurozóně poslední dobou spíše rostou, irské dluhopisy nyní vynáší dokonce méně než některé české, které byly ještě před dvěma měsící vůbec nejdražšími na světě. Kalendář českých státních dluhopisů na rok 2017 si můžete prohlédnout zde.

Zdroj: The Times


Babiš chce všem zdanit korunové dluhopisy

Ministr financí reaguje na dlouho se táhnoucí kritiku ohledně nákupu půl druhé miliardy korunových dluhopisů a navrhuje zrušení jejich daňového zvýhodnění pro všechny už od roku 2018.

Pokud jeho návrh projde, je prý ochoten veškeré peníze, které za celou dobu nemusel zaplatit na daních, věnovat charitě. Celkem se jedná o 52 milionů korun. „A. Babiš otočil o 180°, kapituloval a tím fakticky přiznal, že to, co udělal s korunovými dluhopisy, byla neobhajitelná snaha obrat stát na daních,“ napsal na svůj twitter premiér Sobotka, Babiš ale zneužití zákona popírá.

Seznam největších firem, které v roce 2012 využily výhod korunových dluhopisů, si můžete prohlédnout zde.

Zdroj: Česká televize

Švédská SEB emitovala zelené dluhopisy

Další evropská emise zelených dluhopisů na sebe nenechala dlouho čekat. Po Polsku a Francii se přidala švédská banka SEB a zalila zelený trh další půl miliardou eur (13,5 miliardy korun).

Celosvětový trh se zelenými dluhopisy loni dosáhl na 93 miliard dolarů (přes 2 biliony korun) a letos se očekává až dvojnásobek. SEB již v minulosti byla manažerem a administrátorem emisí zelených dluhopisů jiných subjektů v celkovém objemu 14 miliard dolarů (350 miliard korun), ale nyní přichází poprvé se svou vlastní emisí.

Účelem emise zelených dluhopisů je zpravidla realizování ekologických projektů.Více o zelených dluhopisech v článku zde.

Zdroj: Finance Yahoo