Upravit stránku

Apple vydal dluhopisy za čtvrt bilionu, aby ušetřil na daních

Apple následuje Microsoft a prodává dluhopisy za 10 miliard dolarů, aby nemusel do USA převádět peníze ze zahraničí a ušetřil na daních, Česká národní banka v lednu vydala na nákup eur téměř stejné množství korun jako za celý rok 2016, v Číně příchází na chuť zeleným dluhopisům, které mohou přinést čisté ovzduší a vyhnat roušky, a hned tři emitenti z portálu vypláceli výnosy z dluhopisů.

Apple vydal dluhopisy za čtvrt bilionu

Týden po Microsoftu přispěchal s emisí dluhopisů také Apple. Dluhopisy v osmi tranších a celkové hodnotě 10 miliard dolarů (250 miliard korun) prodával s podobnými úroky jako jeho nejstarší konkurent, ale s nižšími, než původně zamýšlel.

Třicetileté dluhopisy Apple prodal s úrokem 4,35%, desetileté s úrokem 3,35%. Peníze plánuje použít na výplatu dividend, zpětný odkup akcií a navýšení domácí hotovosti. V současné době disponuje v USA 16 miliardami dolarů (400 miliard korun) a 230 miliard dolarů (6 bilionů korun) drží v zahraničí. Převod peněz ze zahraničí do USA by podle zákonů Californie, kde Apple sídlí, obnášel zaplacení 35% daně. Díky dluhopisům hotovost získá jen za úroky (3-5%).

Zdroj: Bloomberg

Intervence ČNB už za bilion korun

Česká národní banka musela v prosinci nakoupit eura za téměř 88 miliard korun, aby udržela českou měnu slabší než 27 korun za euro. Objem prosincových intervencí tak nakonec téměř pětinásobně překonal původní odhady analytiků a v lednu to pak bylo téměř tolik, co za celý rok 2016.

Od zahájení intervencí nakoupila ČNB eura za více než 900 miliard korun. Za celý loňský rok to bylo 455 miliard korun a za leden 350 až 400 miliard korun. Tedy 90% objemu celého roku 2016. Důvodem je sílící příliv spekulativního kapitálu ze zahraničí. Investoři věří, že po ukončení intervencí (pravděpodobně v polovině letošního roku) koruna posílí a oni českou měnu se ziskem prodají. Jak (a kolik) může cizinec vydělat na českých intervencích, si přečtete zde.

Zdroj: Hospodářské noviny


Čína - ráj zelených dluhopisů

Výstavba budov je v Číně v plném proudu a zbytky zeleně se mění v beton a železo. Města plná smogu, kde je rouška nutností, si začala uvědomovat, že bez rostlin už lidé dlouho nevydrží. Proto zde začaly vznikat tzv. Green Towers, budovy obrostlé stromy a keři až do výšky 200 metrů.

Právě takové projekty se běžně financují pomocí tzv. zelených dluhopisů, které se právě v Číně, kde jsou nejvíce potřeba, stávají stále atraktivnější, přestože investoři prý mnohdy nevědí, co zelené dluhopisy vůbec znamenají, a nakupují je jen s ohledem na kredibilitu emitenta a jejich výnos, přičemž přehlíží environmentální přínos. Dokud se však budou prodávat a výnosy z nich využívat na „zelené účely,“ je neznalost investorů irelevantní.

Za rok 2016 emitovalo v Číně zelené dluhopisy 29 společností a finančních institucí za celkem 30 miliard dolarů (730 miliard korun).

Zdroj: China Economic Review

Výplaty výnosů

Poslední lednový a první únorový den byly investorům do dluhopisů z portálu Dluhopisy.cz vyplaceny výnosy. Upisovací období je u všech stále ještě otevřené a každý tak může investovat.

Dluhopis Prago Investment 8,1% / 2018

na rekonstrukci Hotelu Hnědý vrch v Peci pod Sněžkou, která se rozběhne na jaře 2017. Na podzim už je plánováno zahájení provozu.

Crane GARANT 8,40%

na nákup granulovací linky a celkovou modernizaci a zefektivnění výroby agropelet ve vlastní továrně na ekologická paliva v Dýšině nedaleko Plzně.

Dluhopis REMAIND 2016

na zajištění většího počtu kvalitních zakázek.