Upravit stránku

Dluhopisy 2016 - červencové novinky 28. týdne

Portál Dluhopisy.cz přináší týdenní souhrn dluhopisových informací z domova i ze zahraniční, které se udály v první polovině července roku 2016.

O britské dluhopisy je po Brexitu obrovský zájem

Aukce nových britských státních dluhopisů se setkala s nejsilnějším zájmem investorů za poslední tři a půl roku. Poptávka po britských státních dluhopisech překročila nabídku více než dvojnásobně. Vláda prodala dluhopisy v objemu 2,25 miliardy liber (71 miliard korun).

Zdroj: aktuálně


ČNB udělila pokutu fondu za klamavé informace

Česká národní banka udělila investiční společnosti Generali Investments CEE pokutu ve výši jednoho milionu korun. Potrestaná společnost podle rozhodnutí ČNB podávala klientům „klamavé a nejasné informace" a špatně se starala o jejich peníze. Společnost Generali Investments CEE zákazníky podle ČNB například od roku 2013 až do letošního června nedostatečně informovala o výpočtu svých poplatků a konečné ceně produktů. Kromě toho investorům slibovala nesplnitelné. Investiční společnost přesto v propagačních materiálech slibovala přesné částky, jež u ní zákazník po pěti letech ukládání peněz získá. Tím podle ČNB „vzbuzovala u veřejnosti dojem, že jde o garantovaný výnos“. Přitom o žádný garantovaný výnos nešlo. Neupozornila však na rizikovost investice. Nevysvětlila ani to, jakým způsobem ke slibovaným částkám došla, čím jsou podmíněny nebo jak se liší jednotlivé varianty investování.

Zdroj: idnes

Třetina státních dluhopisů má záporný výnos

Obrovská poptávka po státních dluhopisech, kterou nastartovalo hlasování o odchodu Velké Británie z Evropské unie, má ale za následek, že výnosy padají do záporu (více o záporných sazbách). Podle serveru Quartz má v současnosti záporný výnos více jak třetina státních dluhopisů rozvinutých ekonomik. Záporný výnos pro investora znamená, že po uplynutí splatnosti dluhopisů investor získá méně peněz než kolik do nich vloží. Záporný výnos nesou dluhopisy států jako jsou například Německo, Švýcarsko, Švédsko, Francie, Japonsko nebo Nizozemsko.

Zdroj: euro


Německo prodalo dluhopisy se záporným výnosem

Německá vláda prodala státní dluhopisy v objemu 4,038 miliardy eur (téměř 109 miliard korun) a nabízela za ně výnos 0,00 procenta. Díky vysoké poptávce cena vystoupila na 100,48 bodu, čímž reálný výnos dosáhl -0,05 procenta. Po Japonsku se tak Německo stalo druhou zemí ze skupiny předních světových ekonomik G7, které se něco takového podařilo.

Zdroj: českénoviny