Upravit stránku

Dluhopisy 2016 - květnové novinky 18. týdne

Portál Dluhopisy.cz přináší týdenní souhrn dluhopisových informací z domova i ze zahraniční, které se udály v prvním květnovém týdnu roku 2016.

Zámecký pivovar Frýdlant

Historický znovu obnovený zámecký pivovar Frýdlant představil na portále svoji úspěšně emitovanou emisi dluhopisů. Nejen díky této emisi mohl pivovar začít vařit kvalitní a jedinečné pivo, tak jak se zde vařilo již od roku 1381. V roce 2012 započala rekonstrukce a na jaře roku 2014 zde byla uvařena první várka piva. Nyní můžete pivo ochutnat v mnoha hospodách po celé České republice.

Pivovar je nejen centrem vaření piva, ale je zde i střední pivovarnická škola, která je 100 procentně obsazenou kapacitu. Konferenční sály jsou připravené pro pořádání kulturních akcí. Více informací naleznete zde.


České dráhy chystají miliardovou emisi dluhopisů

Domácí železniční dopravce České dráhy připravuje s bankami emisi dluhopisů v řádů několik miliard korun. Na trh by se měly dostat v nejbližších týdnech. Poslední emise dluhopisů měla splatnost 5 let roční úrok činil 4,5 procenta. Dnes by se úrok mohl pohybovat kolem jednoho procenta. České dráhy by ale nyní preferovaly delší splatnost na úrovni 10, 15 nebo 20 let. Souvisí to s životností vlaků, které za emitované dluhopisy chtějí pořídit.

Rizikem pro investory může být rostoucí ztráty Českých drah. Za rok 2015 České dráhy prodělali jen na osobní dopravě 1,4 miliardy korun. Na úrocích firma v roce 2015 zaplatila 1,3 miliardy korun.

Velký zájem o firemní dluhopisy

Vzhledem k tomu, že se množí spekulace o masavních nákupech korporátních dluhopisů Evropskou centrální bankou (ECB), investoři tak spekulují na růst podnikových dluhopisů. Evropská centrální banka (ECB) začne dle spekulací nakupovat korporátní dluhopisy v odhadovaném objemu pět miliard eur (135 miliard korun) od června. Korporátní dluhopisy v eurozóně vynesly v měsíci březnu zhodnocení 2,5 procenta. Takto vysokého zhonocení dosahovaly naposledy během roku 2012.

Trh evropských podnikových dluhopisů začíná být atraktivní i pro konzervativní investory (banky nebo penzijní fondy) z důvodu, kdy se několik evropských vlád dostalo se svými hlavními úrokovými sazbami do záporu (vice o záporných úrokových sazbách). Trh firemních dluhopisů se v Evropě odhaduje na téměř 1 bilion eur (27 bilionu korun).


V Zimbabwe se bude platit dluhopisy

Vzhledem k nedostatku amerických dolarových bankovek, vyhlásilo Zimbabwe, že bude jako paralelní měnu používat dluhopisy. Dluhopisy bude emitovat centrální banka a budou v amerických dolarech. Centrální banka ale řeší problém nedostatku dolarové hotovosti, proto v následujících měsících emituje dluhopisy v hodnotách 2, 5, 10 a 20 dolarů, které mají nahradit bankovky.

Díky obrovské hyperinflaci muselo Zimbabwe opustit svojí národní měnu v roce 2009 a od té doby používá zahraniční měny, převážne ale dolar.