Upravit stránku

Blíží se fondům konec her s čísly?

Už i v České republice se začíná veřejně mluvit o zavedení nového nástroje pro jednotné vyhodnocování výkonnosti investičních fondů. Konkrétně se jedná o metodu GIPS, jejíž kořeny sahají až do 80. let, kdy se začaly v Americe tvořit její pravidla.

Aktuální praxe vyhodnocování

Každý fond si nyní může vybrat, jaké hodnoty bude prezentovat. Běžně si například fondy do svých statistik nezahrnou některé poplatky, méně výnosná aktiva, či použijí pouze omezený časový úsek. To vše s jediným záměrem, vykázat zajímavější a pro investory lákavější výkonnost fondu.

Výsledkem je nepřehledný trh investičních fondů, ve kterém mají investoři, ale i investiční poradci, problém s orientací.

Jednotně a přehledně

Investiční fondy budou muset začít podle metody GIPS vyhodnocovat své výkony jednotně. Budou vykazovat své výsledky za celou svou historii (nebo minimálně 10 let nazpět) a se zahrnutím stejných nákladů a aktiv. Zjednodušeně se dá tento krok přirovnat například k zavedení hodnoty RPSN, která umožnila zpřehlednit trh se spotřebitelskými úvěry.

Podrobnější a technické informace o metodě GIPS připravujeme v samostatném článku.

Termín zavedení

Kompletní zavedení metody GISP do praxe se u nás odhaduje v období dvou až tří let. Rozhodně se tedy s touto novinkou nespěchá. Zajímavostí však je, že zahraniční fondy se již naučily s metodou GIPS pracovat. A některé už dokonce podle ní vyhodnocují svou výkonnost i na území České republiky.

Toto zajímavé téma pro vás i nadále sledujeme. O případných změnách a úpravách budeme čtenáře informovat. Článek vznikl na základě inspirace nalezené na portálu ihned.cz.