Americká investiční banka Goldman Sachs varuje investory, že zlaté časy indexu S&P 500 končí. Výnosy podle ní mají v příštím desetiletí klesnout na 3 % ročně. Co to znamená pro vaše investice?
Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Americká investiční banka Goldman Sachs varuje investory, že zlaté časy indexu S&P 500 končí. Výnosy podle ní mají v příštím desetiletí klesnout na 3 % ročně. Co to znamená pro vaše investice?
Populární Index S&P 500 už přes deset let roste, v průměru dosahuje ročního výnosu kolem 13 %, ale podle investiční banky Goldman Sachs jsou roky dvouciferných výnosů minulostí.
Banka ve své prognóze z letošního října předpovídá, že roční výnosy indexu S&P 500 v příštím desetiletí zpomalí na pouhá 3 %, což je hodnota hluboko pod dlouhodobým průměrem 10 %.
Prognóza staví na řadě faktorů, jako je vysoké ocenění firem nebo vysoké úrokové sazby oproti minulé dekádě, kdy byl akciový trh poháněn „levnými penězi“, vstřícným postojem Federálního rezervního systému a „helicopter money“ během pandemie COVID-19.
Analytici Goldman Sachs navíc upozorňují, že index S&P 500 překonal globální trhy v osmi z posledních deseti let, což je sama o sobě série, která i bez ohledu na zmíněné faktory pravděpodobně nemůže pokračovat donekonečna.
Podle analytiků tedy existuje 72% pravděpodobnost, že index S&P 500 bude mít nižší výkonnost než státní dluhopisy, a 33% pravděpodobnost, že do roku 2034 bude dokonce zaostávat i za inflací.
V nejlepším případě, kdy se některým sektorům bude dařit lépe, než banka předpokládá, může prý index S&P 500 v příštím desetiletí přinést maximálně 7% roční výnos.
Předpokládané zpomalení by podle banky mohlo způsobit totální změnu investiční krajiny – vyvolat změnu strategie investorů, kteří by měli věnovat více pozornosti investicím s pevným výnosem, jako jsou dluhopisy.
Jedním z klíčových závěrů prognózy Goldman Sachs je totiž právě rostoucí atraktivita dluhopisů, protože ekonomická nejistota běžně vychyluje poměr rizika a výnosu ve prospěch aktiv s pevným výnosem, tedy k dluhopisům.
Pro investory, kteří hledají stabilní příjem a ochranu kapitálu, tak mohou být dluhopisy atraktivnější než akcie, zejména pokud výnosy na akciových trzích zůstanou tak nízké, jak banka předpovídá. V tomto prostředí by dluhopisy mohly nabízet příznivější výnosy i s ohledem na riziko.