Investiční crowdfunding přináší do investování úplně nový prvek sounáležitosti, a umožňuje investorům podílet se na zajímavých projektech, které by jim jinak zůstaly skryté. Navíc s vědomím, že bez nich by tyto projekty nejspíš vůbec neuspěly…
Co je investiční crowdfunding?
Investiční crowdfunding je způsob financování, při kterém se větší množství lidí spojí, aby společně investovali do konkrétního projektu nebo společnosti. V praxi to funguje tak, že investoři přispějí určitou částkou do projektu, který je pro ně atraktivní, a výměnou za to získají předem domluvený výnos, podíl na zisku a/nebo další (ne)finanční benefit.
V případě některých projektů na webu Dluhopisy.cz šlo v minulosti třeba o roční rodinné permanentky do Farmaparku Soběhrdy, o 20% doživotní slevu na nákup psích konzerv společnosti Alemar Food Group, přednostní právo na nákup apartmánu v chystaných developerských projektech nebo nejrůznější slevy na e-shopech emitentů…
Crowdfunding jako takový ale není nový koncept. Lidé se na podporu projektů, na kterých jim záleželo, spojovali odjakživa. Vzpomeňme na obnovu Národního divadla, která je dodnes asi nejznámějším crowdfundingovým počinem na českém území.
Investiční crowdfunding ale přenáší osvědčený princip do světa financí a internetu, pevně stanovuje pravidla a podmínky a umožňuje lidem podílet se na konkrétních investicích a diverzifikovat své portfolio.
Jak investiční crowdfunding funguje?
Na trhu existuje řada crowdfundingových platforem, které zprostředkovávají investiční příležitosti. Jmenovitě třeba Dluhopisy.cz, Fingood, Investown nebo Bondster. Tyto platformy fungují jako prostředník mezi investory a firmami, které hledají financování. Jak investiční crowdfunding z pohledu investora funguje?
1. Výběr platformy:
Nejdřív si investor vybere crowdfundingovou platformu, která mu nejvíc vyhovuje. Některé platformy mají své specifické zaměření, například na nemovitosti, startupy, malé a střední podniky, nebo třeba na kulturní projekty.
Všechny sice fungují na podobném principu, ale výběr té správné je naprosto klíčový. Když totiž dojde na lámání chleba, musíte vědět, že vás v tom platforma nenechá. Spolehlivým ukazatelem může být její stáří (Dluhopisy.cz fungují už 10 let) nebo počet zainvestovaných projektů (těch už jsou stovky).
2. Výběr projektu:
Na vybrané platformě si investor prohlédne dostupné projekty a vybere si ten, který ho nejvíc osloví. Ať už je to blízkostí oboru nebo třeba vztahem k lokalitě, kde se má stavět něco zajímavého. Při výběru je důležité zohlednit veškerá rizika vzhledem k potenciálnímu výnosu, a hlavně si pozorně přečíst emisní podmínky, které jsou ke každé příležitosti dostupné. A v neposlední řadě si zjistit něco o emitentovi. Může pomoct i štítek „Osvědčený emitent“, ale čím víc informací, tím určitě lépe.
3. Investice:
Po výběru projektu investor vloží peníze. V některých případech může být minimální investiční částka velmi nízká, což otevírá prostor i menším investorům, a právě proto je investiční crowdfunding tak oblíbený, jak mezi staršími, tak mladými. Vklad peněz by měl proběhnout až po podepsání smluv oběma stranami.
4. Zhodnocení investice:
Jakmile pošlete peníze, vzniká vám nárok na výplatu výnosu. Oproti jiným formám crowdfundingu nemusíte čekat, jestli se celý projekt zafinancuje do určitého data, protože vzhledem k povaze investičního crowdfundingu mohou firmy peníze využívat postupně nebo je kombinovat s jinými zdroji financování a rovnou je zhodnotit.
Proč je investiční crowdfunding populární?
Investiční crowdfunding si získal oblibu mezi investory hned z několika důvodů, které už jsme naťukli výše. Primárně jde o dostupnost i pro menší investory, o diverzifikaci a nezávislost na vývoji trhů či o lokálnost.
Dostupnost: I s menšími částkami je možné se zapojit do větších projektů, což otevírá dveře drobným investorům s menším kapitálem. Investovat do nemovitostí nebo solární elektrárny je najednou dostupné v podstatě komukoli už od pár tisíc korun.
Diverzifikace: Díky široké nabídce projektů mohou investoři diverzifikovat své portfolio a rozložit riziko. Hlavně ale mohou celým investičním crowdfundingem diverzifikovat třeba své akciové nebo kryptoměnové portfolio, které je zpravidla výrazně volatilnější. Investiční crowdfunding má oproti tomu obrovskou výhodu v podobě fixních výnosů (nebo jinak stanovených podmínek), které jsou imunní vůči výkyvům na trzích.
Přímá podpora projektů: Investiční crowdfunding pak samozřejmě nahrává aktivistickým investorům nebo lidem se vztahem k oboru či lokalitě, kde se mají dané projekty realizovat. Investovat do zubní ordinace nedaleko bydliště nebo do solární elektrárny, z které mohu odebírat energii levněji, je vždycky o dost lákavější než poslat peníze americkému brokerovi.
Rizika spojená s investičním crowdfundingem
Stejně jako každá investice nese i investiční crowdfunding určitá rizika. Investoři by si měli být vědomi toho, že se jedná o investice do projektů, které nemusí být vždy úspěšné a s tím taky přistupovat k výběru jednotlivých investic. Na rozdíl od spořicích účtu nejsou investice nijak pojištěné.
U některých typů crowdfundingu investoři mohou narazit také na nízkou likviditu (doba, za kterou mohou své investice proměnit zpět na peníze) nebo třeba doplatit na zánik nové crowdfundingové platformy…
Investiční crowdfunding a dluhopisy
Jedním z nejoblíbenějších nástrojů, které investiční crowdfunding nabízí, jsou dluhopisy. Tyto cenné papíry představují zajímavou alternativu pro investory, kteří hledají stabilní a předvídatelné výnosy.
V kontextu investičního crowdfundingu jsou dluhopisy nejčastěji vydávané menšími a středními podniky, které hledají financování na rozvoj své činnosti, a právě Dluhopisy.cz jsou zde spolehlivou platformou, která funguje už přes deset let a spoléhá na ni přes 35 tisíc investorů.
Pokud taky hledáte způsob, jak diverzifikovat své investiční portfolio, najít si prospěšné investiční záměry ve vašem okolí nebo se zapojit do projektů, které by bez vás nevznikly, a přitom mají potenciál vysokých výnosů, investiční crowdfunding a dluhopisy pro vás mohou být tím pravým nástrojem.