Upravit stránku

Zákazy a FED ničí bitcoin, kryptoměny a americké akcie dál padají

obrazek-k-clanku
Bitcoin dnes poprvé klesl pod 34 tisíc dolarů, na vůbec nejnižší hodnoty od loňského července. A nedaří se ani akciím, hlavně těm technologickým.

Index amerických technologických firem Nasdaq oslabil skoro o pět procent a v poslední době populární index S&P 500, kopírující akcie pěti set největších amerických firem, klesá už třetí týden v řadě.

Americká centrální banka (Fed) letos plánuje začít zvyšovat úrokové sazby, čímž by podle analytiků mohla vzít bitcoinu vítr z plachet.

A protože výnosy amerických státních dluhopisů rostou, začali se investoři zbavovat svých rizikovějších aktiv a přecházejí k dluhopisům.

Někteří odborníci navíc varují, že trh s kryptoměnami (jehož celková hodnota se za posledních 24 hodin snížila téměř o 150 miliard dolarů) by se mohl brzy zhroutit, protože obrovská volatilita a postoj vlád začíná investory odrazovat.

Například Čína úplně zakázala veškeré aktivity související s kryptoměnami a přísnější jsou vůči nim už i americké úřady.

Ruská centrální banka ve čtvrtek navrhla zákaz používání a těžby kryptoměn na ruském území, protože „představují riziko pro finanční stabilitu a suverenitu měnové politiky země“.

Přitom Rusko patří mezi tři největší těžební velmoci bitcoinu, takže se dá očekávat, že to s jeho cenou také pořádně zamává.

Zdroj: Patria.cz