Upravit stránku

Řecku prospěla ozdravná kúra a Křetínský vydává další dluhopisy

obrazek-k-novince
Energetický a průmyslový holding pátého nejbohatšího Čecha Daniela Křetínského si jde pro peníze "na další rozvoj" znovu k lidem. Řecko se po deseti letech od krize vrací do kondice. Jeho dluhopisy už nesou méně než jedno procento a brzy je zase bude moci nakupovat Evropská centrální banka.

Křetínského EPH vydá další dluhopisy

Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského vydá pětileté dluhopisy v maximálním objemu 7,5 miliardy korun. „Emise bude patřit k největším na českém trhu,“ komentuje dluhopisy se 4,5procentním úrokem Tomáš Pfeiler ze společnosti Cyrrus.

Po získání povolení od regulátorů plánuje EPH Financing CZ, která je emitentem dluhopisů, veřejnou nabídku na českém a případně i na slovenském trhu. Dále chce také požádat o přijetí dluhopisů ve jmenovité hodnotě deset tisíc korun k obchodování na pražské burze. Konkrétní účel emise ale společnost v prospektu ani na svých webových stránkách nesdělila. „Firma použije peníze na další rozvoj, stále pokračuje v expanzi,“ uvádí Pfeiler.

Křetínský si v posledních letech dluhopisy hodně oblíbil. Už v roce 2015 Hospodářské noviny psaly, že „Křetínský aspiruje na titul nejzadluženějšího miliardáře“. Tehdy jeho EPH dlužil investorům 140 miliard. V roce 2018 jeho holding vydal dluhopisy za další tři miliardy a loni zase jedna z jeho dceřiných společností – EP Infrastructure (EPIF) – přišla s dluhopisy za 1,8 miliardy.

Zdroj: E15

Řecké dluhopisy už nevynáší ani procento

Výnosy řeckých státních dluhopisů tento týden vůbec poprvé sestoupily pod jedno procento. Přitom ještě před deseti lety, kdy tuto jihoevropskou zemi během finanční krize zužoval strach z vypadnutí z eurozóny, se pohybovaly okolo 45 procent.

Investory neodrazuje ani fakt, že řecké dluhopisy jsou stále považovány za prašivé, protože jsou jedněmi z mála, které nabízejí kladný výnos. Vedle nich se „do plusu“ dostal ještě srovnatelný (10letý) dluh Itálie (0,94 procenta), ale dluhopisy dalších zemí eurozóny už nesly povětšinou jen záporný výnos. „Je to hon na výnosy,“ sdělil Bloombergu hlavní analytik společnosti Danske Bank Jens Peter Sorensen.

Řecko, které během krize přišlo o přístup na trhy s dluhem a bylo donuceno restrukturalizovat své závazky, zažívá celkově skvělé období. U Fitch Ratings mu nedávno zvedli rating na BB s pozitivním výhledem, což jsou jen dvě úrovně pod investičním pásmem. U S&P Global Ratings má stále BB- také s pozitivním výhledem, ale v dubnu očekává mírné zvýšení.

Zdroj: Patria