Upravit stránku

Arca je v prodlení se splácením a prosí majitele směnek o trpělivost

obrazek-k-novince
"Dejte nám, prosím, důvěru a čas na restart,“ píše Rastislav Velič, většinový majitel Arca Capital, v dopise investorům do tříměsíčních směnek. Jedna z největších česko-slovenských investičních skupin se v souvislosti s koronakrizí dostala do potíží a nevyplatí v plné míře všechny své závazky v hodnotě stovek milionů eur.

Arca prosí majitele směnek o trpělivost

Česko-slovenská investiční skupina Arca Capital se v souvislosti s koronakrizí dostala do potíží a podle svého většinového spoluvlastníka Rastislava Veliče nevyplatí v plné míře všechny své závazky, zejména ze směnek, v hodnotě stovek milionů eur. Do konce září proto chce soudy požádat o oddlužení.

Podle Veliče skupina v srpnu jednala s investorem o vstupu do firmy, ale očekávaný kapitál od něj nedorazil. Slovenský Denník E napsal, že Arca již v červnu přestala proplácet své směnky a dluhopisy. Přitom ještě 20. dubna 2020 její Arca Capital Funding nabízela další směnky jako výhodnou investici…

Nyní Velič zaslal investorům do tříměsíčních směnek s ročním výnosem 8 % dopis o tom, že problém způsobil více než dvouměsíční útlum hospodářské aktivity a finančních toků v Česku a na Slovensku. „Vypořádání našich peněžních závazků vůči vám je momentálně na prvním místě. Dejte nám, prosím, důvěru a čas na restart,“ napsal šéf firmy, která je se splacením krátkodobých směnek už déle než měsíc v prodlení.

Za léta svého fungování s vysokým podílem cizího kapitálu Arca nabrala stovky věřitelů a celkový dluh vůči nim podle některých zdrojů dosahuje zhruba 800 milionů eur. Největší část z toho tvoří právě směnky, před jejichž nákupem na internetu odborníci dlouhodobě varují. Menší část pak tvoří provozní úvěry od bank a různě dlouhé dluhopisy.