Upravit stránku

Evropská centrální banka zrušila limit 750 miliard eur pro nákup dluhopisů

obrazek-k-novince
Evropská centrální banka (ECB) zrušila limit 750 miliard eur (20,6 bilionu korun) pro nákup dluhopisů jednotlivých zemí eurozóny. Dočasně také padá omezení o nákupech jen do výše 33 procent celkového objemu dluhu každé členské země. Zakladatel největšího hedgeového fondu na světě Ray Dalio ale tvrdí, že vládní dluhopisy budou v současné době dál držet jen šílenci.

ECB zrušila limit pro nákup dluhopisů

Evropská centrální banka (ECB) zrušila limit 750 miliard eur (20,6 bilionu korun) pro nákup dluhopisů jednotlivých zemí eurozóny. „Rozhodnutí prakticky odstraňuje veškerá omezení na nákup aktiv a zvyšuje důvěryhodnost ECB,“ říká Frederik Ducrozet, analytik společnosti Pictet Wealth Management.

Nákupy dluhopisů byly pro ECB až dosud omezeny na 33 procent celkového objemu dluhu každé členské země. ECB ale rozhodla, že v rámci dočasného programu toto omezení přestává platit, a uvedla, že bude kupovat i dluh se splatností jen 70 dní. Přitom minimální limit pro nákupy byl doposud jeden rok.

Nákupy se podle ECB budou stále řídit podle takzvaného kapitálového klíče, tedy podle podílu jednotlivých zemí v ECB. Banka bude zveřejňovat některé týdenní a měsíční údaje o nákupech, ale nezavázala se ke zveřejňování podrobných údajů o členění podle zemí nebo dluhových nástrojů.

Zdroj: Patria

Je šílené teď držet vládní dluhopisy, říká investor

Tištění peněz, kterým Fed a další centrální banky chtějí přispět k záchraně globální ekonomiky, stojí za tvrzením zakladatele největšího hedgeového fondu na světě Raye Dalia. „V tomto období, podobně jako v letech 1930 až 1945, je podle mě šílené držet vládní dluhopisy,“ řekl Bloombergu.

„Jestliže držíte dluhopis, který nedává úrokovou sazbu, nebo má zápornou úrokovou sazbu, a pokud (centrální banky) produkují hodně peněz a vy je obdržíte, proč byste takový dluhopis drželi?“ prohlásil v pořadu Invest Talks. I tak se ale Dalio podle Bloombergu domnívá, že centrální bankéři musejí zkusit cokoli, aby v ekonomice dorovnali propady způsobené koronavirovou pandemií.

Nákupy dluhopisů uskutečňované americkým Fedem v tomto roce pravděpodobně přispějí k propadu výnosů amerických státních dluhopisů. Desetileté výnosy ve středu spadly o 10 bazických bodů na 0,64 procenta.

Zdroj: Patria