Upravit stránku

FED i ECB nakoupí korporátní dluhopisy, aby zmírnily dopady koronaviru

obrazek-k-novince
Epicentrum koronavirové pandemie se po Evropě pomalu přesouvá přes oceán do New Yorku. Podle Reuters nás čeká hluboká ekonomická recese srovnatelná s globální finanční krizí z roku 2008. ECB v Evropě i FED ve Spojených státech už proto přišly s plány na její odvrácení. Nedílnou součástí je výkup státních i korporátních dluhopisů za biliony korun.

Fed by měl kupovat korporátní dluhopisy, říkají exguvérnéři

Podle bývalých předsedů Fedu Bena Bernankeho a Janet Yellenové by americká centrální banka (Fed) měla mít pravomoc nakupovat firemní dluhopisy, aby ochránila americkou ekonomiku před dopady koronaviru.

„Intervence Fedu by mohla pomoci restartovat část trhu s firemním dluhem, která je pod značným stresem,“ napsali v eseji pro na webu Financial Times. Fed již v obavách z dopadu pandemie na největší světovou ekonomiku dvakrát snížil úrokovou sazbu a oznámil, že bude přímo od podniků nakupovat nezajištěné dluhové papíry s kratší dobou splatnosti, které obvykle vydávají velké firmy na zajištění svých krátkodobých závazků, třeba výplatu mezd. Dále oznámil facilitu pro 24 největších institucí nakupujících vládní cenné papíry přímo od vlády a nikoli zprostředkovatelů, aby podpořil tok peněz do ekonomiky.

Podle Bernankeho a Yellenové by ale Fed měl jít ještě dál. Americká centrální banka může v současné době nakupovat americké vládní dluhopisy a hypoteční cenné papíry. Nákupy korporátního dluhu a s ním spojené větší míry rizika, ke kterým vyzývají, už ale vyžadují souhlas amerického Kongresu.

Zdroj: Patria

ECB kvůli koronaviru nakoupí dluhopisy až za 750 miliard eur

Evropská centrální banka (ECB) bude nakupovat dluhopisy, aby zmírnila ekonomické dopady koronaviru na ekonomiku eurozóny. Půjde až o 750 miliard eur (20,8 bilionu korun) a poprvé od finanční krize dojde i na řecké dluhopisy.

Program poběží do konce letošního roku a bude se vztahovat na dluhopisy státního i soukromého sektoru. Vůbec poprvé tak bude moci nakupovat cenné papíry soukromých nefinančních společností. „Mimořádné časy vyžadují mimořádná opatření. Co se týče našich závazků vůči euru, neexistují hranice,“ uvedla šéfka ECB Christine Lagardeová. Cenné papíry bude nadále nakupovat podle podílu jednotlivých zemí v bance, takzvaného kapitálového klíče.

Kvůli pandemii koronaviru se ekonomika prakticky zastavila a ECB tak čelí tlaku, aby snížila náklady na úvěry nejvíce zasažených zadlužených zemí jako Itálie či Španělsko. K tomu přišla s programem Pandemic Emergency Purchase Programme a celkem už slíbila, že letos natiskne nové peníze za 1,1 bilionu eur (30,6 bilionu korun). To vše ve snaze odvrátit hlubokou ekonomickou recesi srovnatelnou s globální finanční krizí z roku 2008, kterou věští Reuters.

Zdroj: Patria