Upravit stránku

Sazka Group a Moneta Money Bank vydaly (podřízené) dluhopisy za miliardy

obrazek-k-novince
Dvě velké české společnosti se silným finančním zázemím se v minulých týdnech pustily do emisí dluhopisů celkem za 7 miliard korun. Na příkladu Sazka Group třetího nejbohatšího Čecha Karla Komárka lze skvěle ilustrovat, že i velké a ziskové společnosti nabízejí na svých dluhopisech vysoký úrok. "Moneťácké" dluhopisy zase ukazují, jak se do celkového výnosu promítá "podřízenost" cenných papírů.

Sazka Group vydala dluhopisy za 5 miliard

Sazka Group miliardáře Karla Komárka vydala dluhopisy v celkovém objemu 5 miliard korun. Účelem emise je navýšení podílu v řecké loterijní společnosti OPAP, kde už nepřímo drží 24 procent a kterou chce ovládnout. Navzdory potížím řecké ekonomiky OPAP totiž slušně vydělává a vyplácí vysoké dividendy.

Své ambice poodhalila Sazka v prospektu emise dluhopisů s 5,2procentním úrokem a se splatností v roce 2024. Počítá se se získáním 17 procent akcií OPAP a navýšením podílu na 42 procent. Spolu se spolupracujícími investory by tak Komárek získal 50 procent akcií za zhruba 660 milionů eur (17 miliard korun). Vedle emise dluhopisů chce transakci financovat hlavně bankovními úvěry.

Na celé emisi se nejvíce vyjímá vysoké úročení 5,2 procenta, které je vzhledem k velikosti a úspěšnosti firmy hodně zajímavé. Sazka loni vykázala tržby z loterií a sázek přes 1,3 miliardy eur (33 miliard korun) a čistý zisk 262,5 milionu eur (6,7 miliardy korun), ocenění skupiny vychází na téměř 65 miliard korun. Mateřská skupina KKCG spravuje společností v celkové účetní hodnotě přes 134 miliard korun (5,2 miliardy eur) a zaměstnává více než 4000 lidí.

Zdroj: Euro.cz

Moneta vydala dluhopisy za 5 miliard

Moneta Money Bank vydala podřízené dluhopisy v celkovém objemu 2 miliardy korun a postarala se tak o jednu z největších letošních bankovních emisí na českém trhu. Účelem emise je podle šéfky komunikace Monety Zuzany Filipové posílení a optimalizace kapitálové pozice banky.

Dvoumiliardovou várku bondů privátně skoupili velcí hráči z řad domácích investičních a penzijních fondů, na drobné investory se tak tradičně nedostalo. Banka nabídkou bondů reaguje na další sadu unijních regulatorních pravidel, která mají předejít další finanční krizi. Obdobnou transakci v nedávné době udělaly i Equa bank (300 milionů korun) či PPF banka (4 miliardy korun).

Za desetiletou půjčku Moneta nabízí investorům roční úrok 3,3 procenta. Poměrně vysoký výnos má ale na svědomí právě podřízenost dluhopisů. Ta říká, že v případě bankrotu společnosti budou přednostně uspokojení všichni ostatní věřitelé banky a až poté, pokud „něco zbude“, se dostane i na investory do těchto podřízených dluhopisů. Podřízený dluh je totiž regulátory posvěcený způsob na vylepšení kapitálového profilu bank.

Zdroj: E15