Upravit stránku

Fair Credit dostal rekordní pokutu, Mokrý vloží miliardu z dluhopisů do elektráren

obrazek-k-novince
Česká národní banka letos udělila zatím nejvyšší pokutu. Desetimilionová sankce míří na adresu úvěrové společnosti Fair Credit International byznysmena Martina Nejedlého. Skupina Geen Holding pokračuje v energetických projektech v Chorvatsku a Gruzii. Podniku byznysmena Aleše Mokrého tam s výstavbou elektráren pomohou i drobní investoři nákupem dluhopisů.

Fair Credit dostal 10milionovou pokutu od ČNB

Česká národní banka letos udělila svou zatím nejvyšší pokutu. Desetimilionová sankce míří na adresu úvěrové společnosti Fair Credit International byznysmena Martina Nejedlého. Podle regulátora firma v dřívějších letech mimo jiné nabírala stamiliony korun pro svůj byznys přes prodej dluhopisů, aniž by přitom nabídla investorům takzvaný prospekt, tedy podrobné informace o investici.

„Jednotlivé emise dluhopisů byly posouzeny jako jedna nabídka cenných papírů bez uveřejnění prospektu a šlo o trvající delikt. Ačkoliv účastník řízení v emisních podmínkách uvedl, že nehodlá dluhopisy veřejně nabízet, fakticky činil pravý opak,“ uvádí v takřka padesátistránkovém rozhodnutí Bankovní rada ČNB. Fair Credit, jehož byznys je orientovaný na drobné půjčky retailovým klientům, nabral v několika bondových emisích přes 1,3 miliardy korun.

„Výše pokuty je neobvykle vysoká, ale šlo o nabídku dluhopisů velkého rozsahu. Navíc nejde o první pokutu za obdobný typ prohřešku,“ říká Lumír Schejbal, partner advokátní kanceláře Schejbal&Partners. Nabídky dluhopisů bez prospektu podle něj u nás nejsou výjimkou. „ČNB zachytí jen zlomek případů, kdy při vyhlášení veřejné nabídky dluhopisů emitent investorům nenabízí prospekt,“ dodává Schejbal s tím, že takto na trhu fungují až stovky firem.

Zdroj: E15

Mokrý vloží miliardu do stavby elektráren

Skupina Geen Holding pokračuje v energetických projektech v Chorvatsku a Gruzii. Podniku byznysmena Aleše Mokrého tam s výstavbou elektráren pomohou i drobní investoři nákupem dluhopisů. Dceřiná firma Geen Development už má od centrální banky schválený prospekt na emisi cenných papírů v hodnotě až jedné miliardy korun.

Peníze získané z emise mají jít podle Mokrého na výstavbu dvou elektráren – 5megawattového chorvatského zdroje na biomasu a vodní elektrárny v Gruzii Jonouli 2 o instalovaném výkonu 34 megawattů. Celkově by měly elektrárny vyjít na 2,1 miliardy korun. „Díky pevné garantované výkupní ceně elektřiny je investice bezpečná. Plánujeme, že prodejem elektřiny z elektrárny ročně utržíme 180 milionů a ze zdroje na biomasu 200 milionů korun,“ vypočítává Mokrý.

Drobní investoři mají prostřednictvím dluhopisů zaplatit zhruba čtvrtinu, nejmenší část zaplatí sama firma a zbytek banka. Geen Development však ve vydaném prospektu varuje před určitými riziky. „V případě, že se emitentovi nepodaří umístit dluhopisy na trhu, existuje riziko, že nebude moci realizovat zamýšlené investice, nebo je nebude moci realizovat v zamýšleném rozsahu,“ píše se v prospektu.

Zdroj: E15