Upravit stránku

Spořit si na stáří se loni nevyplatilo, vyplývá z údajů penzijních společností

obrazek-k-novince
Žádný z tuzemských penzijních fondů loni nepřekonal inflaci. Úspory na stáří se Čechům reálně znehodnotily. Vyplývá to z údajů penzijních společností. Podle Pavla Racochy z Penzijního fondu Komerční banky bylo loni investování nejnáročnější za posledních 10 let.

Spotřebitelské ceny v Česku loni vzrostly v průměru o 2,1 %. Účastnické fondy penzijních společností skončily loni až na dvě výjimky v záporu. Průměrný výnos transformovaných fondů, které nesmějí ze zákona sklouznout do prodělku, byl za loňský rok 0,7 procenta, tedy hluboko pod inflací.

„Rok 2018 byl z hlediska investování velmi specifický. Hlavním problémem byl fakt, že centrální banky několik let v řadě držely úroky takřka na nulové hodnotě,“ sdělil Právu mluvčí České spořitelny Filip Hrubý a dodává: “Peníze na trhu byly velice levné a konzervativní fondy si dlouhodobě nemohly vytvořit dostatečnou rezervu z úrokových výnosů včetně úroků ze státních a firemních dluhopisů.“

Podle analytiků mělo na špatný loňský výsledek penzijních fondů vliv zejména poslední čtvrtletí, kdy oslabovala většina akciových a dluhopisových trhů. V průměru tak za celý loňský rok skončily konzervativní účastnické fondy se ztrátou 0,58 %, vyvážené fondy 3,78 % a dynamické 8,49 %. Letos už ale podle informací z penzijních společností významnou část ztrát umazaly.

„Poklesu tržní hodnoty se neubránila většina akcií všech světových společností. Snížila se také hodnota dluhopisů či komoditních nástrojů. Významný vliv na cenu dluhopisů mělo i čtyřnásobné zvyšování úrokových sazeb ČNB v roce 2018. Svět se vypořádává s významnými hrozbami, jako jsou obchodní války USA a jejich hlavních partnerů, odchod Velké Británie z EU či nejistoty po volbách ve velkých evropských zemích. Situace na finančních trzích proto nebyla, především ve druhé polovině roku, příznivá,“ říká Racocha.

Zdroj: Novinky.cz