Upravit stránku

Čína plánuje zákaz těžby bitcoinů a dalších kryptoměn, český státní dluh stoupl

obrazek-k-novince
Čína plánuje zákaz těžby bitcoinů a dalších kryptoměn. Čínská národní rozvojová a reformní komise (NDRC) zveřejnila návrh seznamu průmyslových aktivit, které plánuje zrušit. Státní dluh České republiky v letošním 1. čtvrtletí stoupl o 109,6 miliardy na 1,732 bilionu korun.

Čína plánuje zákaz těžby bitcoinů a dalších kryptoměn

Čínská národní rozvojová a reformní komise (NDRC) zveřejnila návrh seznamu průmyslových aktivit, které plánuje zrušit. Hlavním důvodem je, že nesplňují zákony a předpisy, jsou nebezpečné, plýtvají zdroji nebo znečišťují životní prostředí. Mezi nepohodlné se tak dostala i těžba kryptoměn, včetně bitcoinů.

Čína je největším trhem pro počítačový hardware určený k těžbě bitcoinů a dalších kryptoměn. I když tyto aktivity spadají do oblasti šedé ekonomiky a jsou spíše na hranici zákona. Návrh NDRC zatím nestanovuje datum ani postup, jak by měla být těžba bitcoinů omezena. Takže nejde o okamžité zrušení, ale ukazuje se, že vláda zvyšuje svůj tlak na sektor kryptoměn.

Čínské společnosti patří mezi největší producenty zařízení pro těžbu bitcoinů. Loni tři firmy požádaly o primární nabídku akcií v Hongkongu. Dvě největší – Bitmain Technologies a Canaan – nakonec nechaly svou žádost propadnout.

Zdroj: Patria

Český státní dluh stoupl na 1,73 bilionu korun

Český státní dluh v letošním 1. čtvrtletí stoupl o 109,6 miliardy na 1,732 bilionu korun. Důvodem nárůstu dluhu byla snaha získat peníze za výhodných podmínek na plánované splátky státních dluhopisů v dubnu a červenci. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh zhruba 162 600 korun.

„Samotné zvýšení nominální výše státního dluhu v prvním čtvrtletí je běžným jevem, který je způsoben časovým nesouladem emisní činnosti a splátek státních dluhopisů v průběhu roku a nijak nevypovídá o trendu zadlužování země,” uvedl ředitel odboru Řízení státního dluhu a finančního majetku Petr Pavelek. Státní dluh s určitými výkyvy od roku 2012 mírně klesá.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: Novinky