Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Čeští dolaroví milionáři investují do korporátních dluhopisů, ukázal výzkum
V Česku je podle nejnovějších odhadů 28 tisíc dolarových milionářů. Dozvědět se, co dělají a kam investují, není vůbec jednoduché, protože si své soukromí střeží. Už po osmé se o to ale pokusil výzkum J&T Banky prezentovaný ve studii Wealth Report 2018.
Z výzkumu vyplývá, že českým milionářům je v průměru 53 let a jsou to převážně muži s vysokoškolským vzděláním, kteří mají podnikání v žilách. Žen je mezi nimi jen zlomek. V mezinárodním srovnání jsou stále mladí. Těm světovým je totiž v průměru 61 let, ale jejich disponibilní majetek však stejný – nejméně jeden milion dolarů, v přepočtu na koruny tedy minimálně 22,4 milionu korun.
Letos jich do svého soukromí nechalo nahlédnout celkem 173. Nejvíce z nich investuje do stavebních pozemků, start-upů a rezidenčních nemovitostí a téměř každý pátý do korporátních dluhopisů. „Jsou uvážliví a konzervativní, ale od investic vyžadují vyšší výkon, než je tržní průměr,“ říká Alena Tkáčová, ředitelka privátního bankovnictví J&T Banky.
Podle Jiřího Mesároše z portálu Centrum Dluhopisů je pro milionáře důležitý alespoň jeden příjem, který nemusejí průběžně sledovat a předem vědí, kolik peněz jim za jakou dobu vynese. „Lidé, kteří za svůj život vydělali hodně peněz, o nich přemýšlejí úplně jinak. Dluhové financování navíc často chápou také z pohledu emitenta a vědí, jak dokáže firmu rozvinout. Proto dluhopisy vítají jako spolehlivý repelent proti inflaci, která je v současné době nějakých 2,5 %,“ říká.
A proč bohaté Čechy tolik lákají investice do start-upů, tedy do nových začínajících projektů? „Vnímají sice riziko těchto investic a ví, že ne každý nápad vyjde, ale tato forma investice jim nabízí mnohem více než jen zhodnocení peněz,“ dodává Tkáčová.