Upravit stránku

Vodafone vydá dluhopisy na nákup UPC, Penny prodává chleba ze cvrčků

obrazek-k-novince
Na telekomunikačním trhu se schyluje k největšímu obchodu za posledních pět let. Vodafone se dohodl s Liberty Global na odkupu jejích aktivit v Česku, Německu, Maďarsku a Rumunsku a necelou polovinu zaplatí z chystaných dluhopisů. Celý obchod jej vyjde na bezmála půl bilionu. Penny Market začal jako vůbec první řetězec prodávat chleba ze cvrčků, aby připravil zákazníky na budoucnost.

Vodafone kupuje UPC, polovinu zaplatí z dluhopisů

Britská telekomunikační společnost Vodafone Group se dohodla na koupi aktivit poskytovatele kabelové televize a širokopásmových služeb Liberty Global (vlastnicí UPC) v Česku, Německu, Maďarsku a Rumunsku.

Vodafone nákup zaplatí zhruba do poloviny příštího roku. Transakci v hodnotě 18,4 miliardy eur (471 miliard korun) totiž podle agentury Reuters ještě musí přezkoumat a schválit Evropská komise. Vodafone má zaplatit celkem 10,8 miliardy eur v hotovosti a k tomu převzít dluh ve výši 7,6 miliardy eur.

Nákup bude financovat částečně z vlastní hotovosti a k tomu vydá nové dluhopisy. „Tato transakce je uznáním dosavadních úspěchů týmu UPC a je zasazena do širší perspektivy vývoje telekomunikačního sektoru, který je poháněn konkurenčním bojem a potřebou poskytovat zákazníkům skvělou konektivitu a zábavné služby,“ říká Martin Miller, generální ředitel české a slovenské pobočky UPC, jež v Česku připojuje k internetu přes půl milionu domácností.

"Z transakce budou mít rovněž prospěch rezidentní i firemní zákazníci, kteří budou mít k dispozici ještě větší hodnotu a výběr. Tento obchod nastartuje také další soutěžení a povzbudí další hráče k tomu, aby vylepšili svou nabídku a zvýšili vlastní investiční úsilí,“ dodává Miller. Detaily emise dluhopisů zatím nejsou, a v nejbližší době zřejmě ani nebudou, známy.

Zdroj: iDnes

Penny Market prodává první chleba ze cvrčků

Penny Market začal jako první ze supermarketů v Česku prodávat chleba s desetiprocentním podílem cvrččí mouky. Jedno balení obsahuje zhruba dvě stě cvrčků a oproti tradičnímu pečivu disponuje vyšším obsahem vlákniny a bílkovin.

„Cvrčci a hmyz jsou potravinou budoucnosti. Chleba vyrobený s podílem cvrčků je výrazně výživnější a více zasytí. Věříme, že si jej zákazníci oblíbí a nám se tak bude nadále dařit bořit stigma, že hmyz se přece jíst nedá,” řekl Radek Hušek, spoluzakladatel dodavatelské společnosti SENS.

Podle nového evropského nařízení, které platí od letošního roku, se považuje hmyz za potravinu nového typu a změn se v této souvislosti má dočkat i česká legislativa. „Připravujeme velmi drobné změny ve veterinárním zákoně, kde stanovíme, že hmyz je hospodářské zvíře, aby se na něj vztahovaly podmínky pro chov jako pro hospodářská zvířata,“ řekl začátkem roku ČTK ředitel odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví Jan Váňa.

Na tomto portále najdete dluhopisy třetí největší hmyzí farmy v Česku, která již nestíhá pokrývat poptávku zejména ze západní Evropy. Cílem emise dluhopisů je získat dostatek prostředků na výstavbu nové výrobní haly a navýšení roční produkce ze současných tří tun na dvanáct. Dluhopisy PAPEK 8/2021 s ročním zhodnocením 8 % můžete objednat zde.

Zdroj: Novinky