Upravit stránku

Energo-Pro vydalo dluhopisy za 6 miliard, v Peru chystají zelené dluhopisy

obrazek-k-novince
Společnost Energo-Pro českého miliardáře Jaromíra Tesaře vydala dluhopisy v celkovém objemu 6,4 miliardy korun. Pro externí financování svých projektů si šla do londýského City už podruhé za poslední půlrok. Tamní starosta zase pomáhá s emisí zelených dluhopisů v peruánské Limě, kde mají zmírnit dopady klimatických změn na Amazonský prales, potažmo na celou planetu.

Tesařovo Energo-Pro vydalo dluhopisy za 6 miliard

Skupina Energo-Pro českého miliardáře Jaromíra Tesaře vydala už podruhé během půl roku dluhopisy v Londýně. Tentokrát si půjčila čtvrt miliardy eur (6,4 miliardy korun), koncem listopadu to bylo téměř deset miliard korun. Eurobondy splatné za šest let jsou úročené 4,5 procenty a budou kotované na irské burze cenných papírů. Od agentur S&P a Fitch mají rating BB-, respektive BB.

„Dluhopisy byly umístěny u velkého počtu mezinárodních investorů. Výnos bude použit na refinancování stávajících úvěrů u České exportní banky pro Energo-Pro v Bulharsku a Turecku a dále na splacení lokálních úvěrů v Gruzii,“ říká mluvčí skupiny Hana Hikelová. Právě v Turecku Energo-Pro v posledních letech investuje vůbec nejvíce. Na konci října oznámila, že se zde chystá investovat celkem 16 miliard korun do výstavby dvou vodních elektráren a jedné továrny na turbíny.

Firmy nejbohatších Čechů si vydávání vlastních dluhopisů oblíbily během loňského roku, kdy v Česku po pěti letech začaly růst úrokové sazby. Kromě Tesařova Energo-Pro už mají svou emisi také investiční skupina PPF Petra Kellnera, Křetínského Energetický a průmyslový holding, Sazka Group Karla Komárka a Jiřího Šmejce i developerská CPI Radovana Vítka.

Zdroj: Hospodářské noviny

Londýn pomáhá se zelenými dluhopisy v Peru

Peru chce zvrátit dopady klimatických změn na planetu a nastartovat výstavbu eco-friendly infrastruktury v zemi. Ve spolupráci s britskou vládou proto plánuje emisi zelených dluhopisů. Její průběh bude financovat britská ambasáda v Limě, objem ani výnos dluhopisů zatím nejsou známé. Je ale jisté, že zájem bude obrovský, jak už tomu u greenbondů bývá.

„Jedná se o historicky první společnou iniciativu pro rozvoj peruánského trhu, která zahrnuje zelené dluhopisy. Projekt má nastínit základní principy, které je v souvislosti s emisemi zelených dluhopisů třeba dodržovat,“ stojí v prohlášení britské ambasády. Starosta londýnského City Charles Bowman se nechal slyšet, že v otázce dopadů klimatických změn jsme všichni na jedné lodi a klíčem k jejich zvrácení je pouze mezinárodní spolupráce.

Zelené dluhopisy slouží k financování zelených projektů, které mají ulehčit planetě. Patří do kategorie tematických cenných papírů, spolu s válečnými dluhopisy z období druhé světové války a železničními či dálničními dluhopisy, emitované na posílení infrastruktury. Prvním státem, který se do zelených dluhopisů pustil, bylo v roce 2016 Polsko.

Zdroj: Peru Reports