Upravit stránku

Gazprom vydal dluhopisy za miliardy a Austrálie posunula rekord

Největší exportér zemního plynu na světě Gazprom vydal prostřednictvím své dceřiné společnosti dluhopisy za 30 miliard rublů (13 miliard korun), největší emisi státních dluhopisů v historii země přidala také Austrálie a způsob danění korunových dluhopisů z roku 2012 má jasně dané obrysy. Týkat se bude pouze majitelů firem, kteří zakoupilli dluhopisy své vlastní společnosti.

Ruský gigant vydal dluhopisy za miliardy

Gazprom Capital, dceřiná firma největšího exportéra zemního plynu na světě Gazpromu, vydala dluhopisy v celkové hodnotě 30 miliard rublů (13 miliard korun). Dluhopisy jsou desetileté s možností zpětného odkupu po sedmi letech a investorům ročně vynesou 8,9%.

Gazprom Capital byl založen v roce 2008 za účelem získávání financí z ruského kapitálového trhu pro celou skupinu Gazprom. Za tu dobu již na moskevskou burzu upsal další dvě rublové emise Gazpromu v celkové hodnotě 15 miliard rublů (6,5 miliardy korun).

Zdroj: EinNews

Ne všechny korunové dluhopisy se budou danit

Ministerstvo financí zúžilo okruh držitelů korunových dluhopisů, kteří od roku 2018 budou normálně danit výnosy. Budou sem patřit pouze lidé, kteří nakoupili dluhopisy svých vlastních firem.

Zákon se tak netýká investorů do státních dluhopisů či investičních fondů, skrz které dluhopisy nepřímo nakoupili. Postihnuty nakonec nebudou tisíce investorů, ale odhadem jen desítky. Přesný počet se prý však zjistit nedá. Jisté je jen to, že mezi nimi bude investor do dluhopisů společnosti Agrofert a její majitel v jedné osobě Andrej Babiš.

Zdroj: MF Dnes


Austrálie upsala rekordní emisi dluhopisů

Australská vláda prodala největší emisi státních dluhopisů v historii země. Jedenáctileté dluhopisy v celkovém objemu 11 miliard australských dolarů (212 miliard korun) vynesou investorům 3,005% ročně.

Je to již potřetí za posledních šest měsíců, co Austrálie posunula vlastní dluhopisový rekord. Nejdříve tak učinila v říjnu 2016, kdy prodala třicetileté dluhopisy za 7,6 miliard australských dolarů (150 miliard korun) a v lednu pak přidala čtyřleté dluhopisy v celkovém objemu 9,3 miliardy (190 miliard korun). Další dluhopisy prý budou nejdříve v květnu.

Zdroj: Bloomberg

Nigérie plánuje zelené dluhopisy

Nigerijská vláda dokončuje přípravy první emise zelených dluhopisů v historii země. Připraveny k prodeji by měly být do konce prvního čtvrtletí roku 2017.

Podstatou zelených dluhopisů je investování výnosů do projektů, které mají zlepšit budoucnost planety. Například v Číně se zelené dluhopisy soustředí na zazeleňování měst a vyhánění smogu z ulic. To sice Nigérii trápit nemusí, ale i ta má své problémy. "Země se na všech úrovních závažnosti potýká zejména s dezertifikací, pobřežní erozí a znečištěním vodstva," naznačila nigerijská ministryně životního prostředí možné účely emise.

Zdroj: All Africa