Upravit stránku

Největší emise v historii Bulharska a 16,5% dluhopisy na silnice v Nigérii

Portál Dluhopisy.cz přináší týdenní souhrn dluhopisových novinek z domova i ze zahraničí, které se udály na přelomu roku 2016/2017. K největěší emisi korporátních dluhopisů došlo na bulharském trhu, kde si ENERGO-PRO půjčilo na sedm let 130 milionů eur, dluhopisy na rozvoj infrastruktury pak emitoval nigerijský Lagos a plány na rok 2017 oznámilo Slovensko. Mimo to také přes svátky naši emitenti vypláceli výnosy v řádných termínech.

Největší emise v historii bulharského trhu

Bulharský distributor elektřiny ENERGO-PRO Varna vydal emisi sedmiletých dluhopisů s ročním výnosem 3,50 % v celkovém objemu 130 milionů eur. Jedná se o historicky největší emisi korporátních dluhopisů na bulharském trhu.

Cílem emise je podpora investic do bulharské energetiky a rozvoj bulharského kapitálového trhu. Vedoucím manažerem emise byla zvolena Balkan Advisory Company. Dluhopisy byly umístěny mezi institucionální investory z Bulharska, Rakouska a střední a jihovýchodní Evropy. 40 milionů eur investovala také Černomořská obchodní a rozvojová banka (BSTDB). Zájem domácích i zahraničních investorů o dluhopisy svědčí podle výkonného ředitele ENERGO-PRO Pavla Váni o důvěře v distribuční společnost a rostoucí stabilitu regulatorního prostředí v Bulharsku.

ENERGO-PRO Varna je dceřinou společností nadnárodní skupiny ENERGO-PRO Group se sídlem v Praze, která je předním provozovatelem hydroelektráren a výrobcem zařízení pro vodní elektrárny.

Zdroj: all for POWER


Nejvýhodnější spořicí účet od novoroční banky

Tato novinka není tak úplně dluhopisová, ale zhodnocování volných financí se týká stejně. Nový rok přinesl na český trh nejvýhodnější spořicí účet.

Největší záložna Creditas vstupuje do nového roku jako banka. Jejím největším lákadlem je nejvýhodnější spořicí účet v Česku, který za dodržení jedné podmínky zhodnotí úspory  úrokem 1,1%. Nesmíte z něho však v předcházejícím čtvrtletí odeslat žádnou platbu. V takovém případě úrok dočasně klesne na 0,5%, což je zároveň nejnižší sazba, kterou banka garantuje až do roku 2021.

Creditas nabízí také běžný účet obsahující základní a nejčastější transakce zdarma. Láká i na termínované vklady s pevně danou sazbou (až 2,5%), která se během doby vkladu (od jednoho do pěti let) nemění. Až 20 procent vkladu je možné vybrat předčasně bez sankce.

Na podobně nejvýhodnější produkty lákala při svém vstupu na trh v roce 2011 také Kellnerova Air Bank. Postupně však kvůli vývoji na finančním trhu úroky snižovala podobně jako ostatní banky.

Zdroj: Aktuálně.cz


Nigerijské dluhopisy s úrokem 16,5%

Nigerijský Lagos emitoval dluhopisy s úrokem 16,5% splatné v roce 2023. Jedná se o první tranši z emise o celkovém objemu v přepočtu půl druhé miliardy amerických dolarů, kterou tamní parlament schválil v září roku 2016.

Již se podařilo prodat 80% nabízených dluhopisů za více než 150 milionů dolarů a další emise přijdou v průběhu roku. Výnosy použije nejvýznamnější stát Nigérie na vybudování a rozvoj základní infrastruktury.

V souvislosti s dluhopisy se o Lagosu psalo naposledy v dubnu roku 2016, kdy kvůli poklesu cen ropy předčasně vyplatil své věřitele, aby ušetřil na úrocích. Lagos je nyní prvním ze 36 států Nigérie, který od druhého čtvrtletí loňského roku, kdy celá Nigérie upadla do recese, emitoval dluhopisy.

Z ekonomického pohledu je na Lagosu zvláštní ještě jedna věc. Zatímco drtivá většina nigerijských států žije z federálních příjmů z ropy, Lagos vybírá přes 70% rozpočtu na daních.

Zdroj: Daily Trust


Slovenské státní dluhopisy za 7,5 miliardy eur

S příchodem nového roku oznámila slovenská Agentura pro řízení dluhu a likvidity (ARDAL) své finanční plány na nadcházející rok. Slovensko v roce 2017 vydá státní dluhopisy minimálně ve třech emisích. Aukce dluhopisů proběhne už 16. ledna v konkurenční a ve stejný den také v nekonkurenční části, kde si je mezi sebou rozdělí tradičně banky a jiné pravnické osoby.

Jedná se o osmi, devíti a dvanáctileté dluhopisy s úroky 3,375%, 0,625% a 3,625% v celkové hodnotě 7,5 miliardy eur (200 miliard korun).

ISSINsplatnostúrokobjem emise
SK412000887115.11.20243,375%3 mld. eur
SK412000976216.01.20293,625%3 mld. eur
SK412001222022.05.20260,625%1,5 mld. eur

Zdroj: Ardal